Új számunk az Eszmélet történetében – sajnálatosan – először az "ifjúság" tematikájáról igyekszik képet adni néhány, főként szociológiai összefüggésben. A közölt írásokból mindenekelőtt a magyar fiatalok politikai értékpreferenciájának konzeravatív-liberális meggyökeresedése tűnik szembe. A baloldali ifjúsági szubkultúra radikális baloldali irányzatai, amelyek Magyarországon úgyszólván nem léteznek, Oroszországban a direkt rendőri üldözés és a koncepciós perek célpontjai, amint az A. Taraszov írásából kitűnik.
A társadalmi bázisában, eszmeiségében, stratégiájában és harci formáiban egyaránt megújult baloldal látványos előretörése az elmúlt néhány év Latin-Amerikájában a globalizálódott világrendszer izgalmas, meglehet: olykor túlzott reményeket is keltő fejleménye. Összeállításunk elsősorban a venezuelai "chávezista forradalom" tükrében igyekszik érzékeltetni a kontinens baloldali kísérletezésének irányait.
Az első orosz forradalom 100. évfordulója jó alkalomra arra, hogy újra átgondoljuk az 1905-ös forradalom lenini paradigmáját, azt a kapitalizmuselemzést, amely a forradalom politikai alapvetéseinek elméleti és tudományos feltétele volt.
Tartalomjegyzék
- Michel Collon : Tíz kérdés a banlieue-kről
- Kabai Imre : A „posztindusztriális társadalmak” és az ifjúság a modern szociológiában
- Reich Orsolya, Kiss Viktor : Új politika vagy jobboldali ifjúság? Kísérlet a magyar fiatalok politikai orientációinak magyarázatára
- Tarnai István : Kabai Imre: Társadalmi rétegződés és életesemények. A magyar fiatalok a posztindusztriális korszakban című könyvéről
- Bartha Eszter : Szegény gazdagok. A késő Kádár-rendszer képe az ifjúsági irodalomban
- Alekszandr Nyikolajevics Taraszov : A rendőrségi provokáció legújabbkori történelméből
- Csoma Lajos : Szkinhed – a közellenség
- Bernard Duterme : A latin-amerikai baloldal visszatérésének feltételei, formái és első mérlege
- James Petras : A parasztmozgalmak meghatározó szerepe Latin-Amerikában
- Julian Brookes, Richard Gott : Hugo Chávez és boliváriánus forradalma
- America Vera-Zavala : Venezuela: a párhuzamok országa
- Jonah Gindin : Made in Venezuela: variációk a munkás-önigazgatásra
- Szigeti Péter : A hatalom filozófusa – az államról
- Krausz Tamás : 1905 a lenini paradigmában – adalékok. Lenin kapitalizmus-elemzése és a forradalom
- V. I. Lenin : Előadás az 1905-ös forradalomról
- Tamás Tibor : Alternatívakeresés az „új elnyomó rendszerekkel” szemben − Az Eszmélet nemzetközi konferenciája a Kossuth Klubban, 2005. október 14-16.