A világszerte működő számtalan zöld periodika közül az Eszmélet olvasói számára különös figyelmet érdemel a fenti címei viselő, az Egyesült Államokban kiadott folyóirat. A CNS ugyanis azon kevesek közé tartozik, amelyek a természeti környezet pusztulásának problémáját a társadalomelmélet összefüggéseibe próbálják beágyazni. Saját meghatározása szerint a CNS „nemzetközi, elméleti és politikai, vörös-zöld irányzatú folyóirat, amely ötvözi a történelem, a természet, a társadalom és a környezet témáit, és az ökológiai szocializmus és feminizmus ügyének előmozdítására törekszik".
A CNS 1990-ben indult, évente négyszer jelenik meg a Center for Political Ecology (Politikai Ökológiai Központ, CPE) kiadásában. A CPE nonprofit alapítványként működik, és főként olyan tájékoztatók, vitacikkek és videoanyagok kiadásával és terjesztésével foglalkozik, amelyek a környezet állapota és a gazdaság, a politika, valamint a kultúra közötti kapcsolatokat elemzik.
A CNS egészen nagyszámú szerkesztői kollektíva terméke. Észak-Amerikában négy szerkesztő csoportja működik (Boston, Santa Cruz, San Francisco, Toronto) egyenként tíz-tizenöt taggal. Ez a struktúra utólag egészült ki egy tíz fős brit szerkesztő csoporttal. A laphoz kapcsolódik továbbá mintegy harminc tanácsadó szerkesztő a világ minden tájáról: Buenos Airestől Barcelonán és Athénon keresztül Delhiig. A CNS-ntk olasz és spanyol nyelvű kiadása is megjelenik Rómában (Capitalismo Natura Socialismo) és Madridban (Ecología Politico), Párizsban pedig testvérlapja működik (Ecologie Politique). Az indiai Lokoyan Bulletin, a brit The Ecologist, a brazil Eco-Rio, a dominikai Habitat és egy tucatnyi más lap részvételével a CNS szervezi a baloldali zöld folyóiratok nemzetközi fórumát.
A CNS főszerkesztője James O'Connor, a Kaliforniai Egyetem professzora, akit a politikai gazdaságtan területén a válságok teoretikusaként tartanak számon. 1973-ban jelent meg Az állam fiskális válsága (The Fiscal Crisis of the State) című könyve, 1984-ben pedig A felhalmozás válsága (Accumulation Crisis). 1987-ben adta ki A válság jelentése (The Meaning of Crisis: A Theoretical Introduction) című könyvét. 1988-ban a CNS-sze] együtt ő indította el azt a vitát, amely az ökológiai problémáról mint a kapitalizmus második ellentmondásáról szól (lásd a hasonló című írást e lapszámunkban). A vita, amelyhez azóta tucatnyian szóltak hozzá, és amely így végigvonul a lap történetén, hozzáférhető az interneten a CNS@cats.ucsc.edu cím alatt.
A második ellentmondásról szóló polémia egyik fő témája a felhalmozás és a gazdasági növekedés. Ezt elemezte az olasz Carla Ravaioli is. Szerinte „a felhalmozás visszafogásának hipotézise a gazdag országokban is erősen problematikus, és egyszerűen elképzelhetetlen azokban az országokban, ahol az emberek éheznek, ahol az elemi szükségleteket kielégítő javak hiányoznak. Ahol az anyagi növekedés szükséglete abszolút prioritásként kényszeríti rá magát azokra az emberekre, akik a tisztességes élet minimumát sem élvezhetik, sőt a túlélésért küzdenek. Mindez vitathatatlan igazság, amelyet elismerve mégis gondolnunk kell arra, hogy a Dél legcsekélyebb gazdasági növekedése – amennyiben a nyugati modellt követi -, a szennyezés drasztikus növekedésével járna, a véges erőforrásokat fogyasztaná, és riasztó mértékű ökológiai károkat okozna."
Hasonló vita folyik 1992 óta Marxizmus és ökológia címmel. A témához hozzászólva írta Gunnar Skirbekk svéd földrajztudós a következőket: „Amikor a gazdaságot ökológiai perspektívából szemléljük, az antikapitalista politika szükséglete magától értetődőnek tűnik. Ezt a politikát össze kell kötni a szakszervezetekkel és a munkáspártokkal; látni kell azonban, hogy az osztályok szervezett harca a jobb fizetésért ökológiailag problematikussá vált. A jobb fizetésért való küzdelem ma nem elégséges, mint ahogy a tervgazdaság is szükséges, de nem elégséges. Amire szükség van, az a nagyobb szolidaritás, mind földrajzi, mind történelmi értelemben. Az ökológiai tudásnak át kell hatnia a tömegeket, a menedzsereket és a technikusokat, a szakszervezeteket és a politikai pártokat. A marxista értelmiségiek és politikai aktivisták számára ma ez az egyik legkomolyabb kérdés."
Az idézetekből sejthető, hogy a CNS szerzőinek többsége nem egyszerűen a hagyományosnak tekinteti szocialista vagy marxista nézetekhez igyekszik hozzáilleszteni az ökológiai válság elemzését, hanem az új problémák vizsgálatakor egyúttal a marxi hagyomány újraértelmezésére is törekszik. A CNS egyébként nem csak papíron nyújt vitalehetőséget. Washingtoni csoportjának tagjai minden hónap harmadik hétfőjén találkoznak a Greenpeace ottani helyiségében, és megvitatják az általuk kiválasztott könyveket, fejezeteket, folyóiratcikkeket.
Néhány jellegzetes cím a CNS lapszámaiból: Vörös-zöld politika az USA-ban?; A környezeti és gazdasági igazságosság hálózata délkeleten; Környezeti biztonság és állami legitimitás; A rasszizmus és az erőforrások gyarmatosítása; A német vízválság szocio-ökológiai nézőpontból; Az erdők világválsága; Ökológiai küzdelmek Indiában; Politikai filozófia és környezetvédelem Nagy-Britanniában; A munkaügyi és környezeti normák fejlesztésének stratégiái – Észak-Dél párbeszéd; A test mint áru és érték; A környezetvédelem két arca – a Fülöp-szigetek példája; Az egészségügyi reform demisztifikálása; Az állatok és a zöld mozgalom Hollandiában. A CNS rendszeresen tudósít konferenciákról és közöl recenziókat valamint portrékat olyan gondolkodókról, akiknek munkássága a progresszív ökologizmus gondolatköréhez kapcsolódik (Herbert Marcuse, Charles Fourier, Alekszandr Bogdanov, Mihail Bahtyin).