A közép-amerikai környezetet számos veszély fenyegeti, ám ezek közül is a legközvetlenebb az a bulldózerekkel és lombtalanítókkal folytatott háború, amely egyaránt támadja a természetet és az emberi életet. Az alábbiakban Pip Hinman tudósít a régió fejleményeiről, s egyúttal bemutat néhány, a válság ellenére is reményteli helyi kezdeményezést.
*
Közép-Amerika ökológiai sokfélesége világviszonylatban is egyedülálló. A morpho-lepke kékes csillogásától a panamai esőerdőkben a legendás guetzalig, amelynek ritka árnyéka beleég Guetamala hegyvidékének ködébe, a régió természeti jelenségei több generációnyi természetkedvelőt kápráztattak el. Hosszú időn keresztül e zsúfolt földnyelv hídként és átmeneti zónaként szolgált a trópusi és a mérsékelt égövi életformák számára Észak- és Dél-Amerika között. A világon csak itt megtalálható több mint ezer növényfajta orvostudományi és mezőgazdasági kincseket rejt.
Évek óta szenved e térség az erdőirtások, a talajerózió, a rovarirtók és az ipar szennyezése okozta ökológiai pusztítástól. Most azonban Közép-Amerika környezete egy még közvetlenebb veszéllyel kénytelen szembenézni. A Panamától Guetamaláig fegyvereket halmozó hadseregek órák alatt megsemmisíthetik azt a természeti szépséget, amelynek több ezer év kellett, hogy létrejöjjön. A bombák, bulldózerek és lombtalanítók, amelyek oly központi szerepet játszottak Vietnamban, most újra színre lépnek a világnak ebben a részében.
Háború és nyomor
A legszörnyűbb pusztítás El Salvadorban ment végbe, ahol az eredeti trópusi erdőknek több mint 95 százaléka tűnt el, s az országnak ma már kevesebb mint 7 százaléka erdős. A Farabundo Marti Nemzeti Felszabadítási Front (FMNL) elleni harcában az Egyesült Államok által támogatott salvadori hadsereg az USA vietnami felperzselt föld taktikájához hasonló eljárásokat alkalmazott Csupán egyetlen tartományon belül 12 200 hektárnyi területet pusztított el a bombázás okozta tűz, és lombtalanítókkal permetezték azon hegyvidéki területek erdőit, ahol az FMNL-harcosok menedékre leltek.
Ugyancsak a felperzselt föld taktikáját alkalmazza a guetamalai hadsereg a főként indián közösség okozta zavargások ellen, s a tizenöt éves polgárháború Nicaraguában súlyos gazdasági válságot eredményezett, amely ellehetetleníti a környezetpusztítás elleni védekezést.
A kétségbeejtő nyomor ugyancsak jelentős tényezője a térségben végbemenő környezetpusztításnak. A földnélküli parasztok (campesinos) erdőket vágnak ki, hogy így csináljanak helyet a mezőgazdaságnak, ám az erdők lombozatában tartalmazott tápanyagok elvesztése instabillá teszi a talajt, úgyhogy számos ilyen farmot csakhamar kénytelenek feladni. Másutt a campesinók olyan meredek lejtőkön kísérlik meg a növénytermesztést, hogy munkájuk közben gyakorta karókhoz kell kötözniük magukat, nehogy lecsússzanak. Az eredmény, természetesen, nagybani talajerózió. Becslések szerint El Salvadorban ez az országnak körülbelül 77 százalékát érinti, míg Costa Ricában az ország 41 százalékáról állítható, hogy kisebb vagy súlyosabb mértékben szenved a talajeróziótól.
Ugyanakkor a pusztítás mindaddig nem maradhat abba, amíg a mezőgazdaságilag használható földek túlnyomó része a vagyonos elit tulajdonában marad. Guetamalában a művelhető földterület 80 százaléka a lakosság 2,1 százalékának tulajdonában van, El Salvadorban a „14 família" néven ismert elit 60 százalékot birtokol, Hondurasban pedig a lakosság 44 százalékának egyáltalán nincs földtulajdona.
Kártevőirtók és szarvasmarha
A szarvasmarha-termelés (az észak-amerikai piacra) riasztó méretű erdőpusztulást okoz. A jelenlegi trendek alapján a következő éves pusztulási adatokkal számolhatunk: 900 négyzetkilométer Guetamalában, 800 Hondurasban, 600 Costa Ricában, 500 Panamában. Míg Costa Ricában a lakosság többsége éhezik, hatalmas földterületeket különítenek el, hogy olyan virágokat termesszenek rajtuk, amelyeket naponta szállítanak repülőgéppel New York nagy éttermeibe.
A vízszennyezés okozta gyomorfertőzés és bél-rendellenességek alkotják a legjelentősebb halálokot Belize, Guetamala, Honduras és Nicaragua alultáplált lakossága körében. A víz által hordozott fertőzések Hondurasban a halálozás 12 százalékáért felelősek
Az 50-es években megindult fellendülés a gyapottermelésben a roppant mérgező organofoszfátok, illetve olyan perzisztens organoklorinok nagybani használatához vezetett, amilyen például a DDT. A 60-as évekre Közép-Amerika vált az Amerikából importált kártevőirtók egy főre jutó legmagasabb fogyasztású felhasználójává, s egy 1976-ban elvégzett felmérés azt mutatta ki, hogy Honduras és Guetamala vezetik a világranglistát a kártevőirtók okozta mérgezések területén. A Közép-Amerikában alkalmazott kártevőirtók kb. 75 százalékát az USA-ban már betiltották
A nicaraguai kísérlet
A 80-as években a nicaraguai sandinista kormány komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy radikálisan csökkentse a kártevőirtók alkalmazását, és lelassítsa az erdőirtás mértékét. A széles körre kiterjedő föld-újraelosztási program jelentősen csökkentette mind az erdőirtást, mind a talajerózió mértékét, a kormány pedig támogatást nyújtott a környezetvédő szervezetek konzervációs kezdeményezéseihez és olyan, helyi közösségeken alapuló programokhoz, amelyek a földművelés ökológiailag is megfelelő módszereinek bevezetését célozták.
Ahogy azonban megerősödött a harc az USA támogatta kontrák ellen, e környezetvédelmi kezdeményezések forrásai kiapadtak, s a sandinisták mára különben is kihullottak a hatalomból.
A Managua-tó vize, amelyet súlyosan szennyez a Managuából származó tisztítatlan szennyvíz illetve az USA-beli Penwalt cég által beleeresztett nagymennyiségű higany, lassan beleszivárog a város ivóvíz ellátási rendszerébe. Túl ezen, amerikai cégek azt tervezik, hogy az ország atlanti partjai mellett mérgező pernyét és nukleáris hulladékot bocsátanak a tengerbe.
Ki a felelős?
A közép-amerikai környezetpusztításért a felelősség jelentős része azon kormányokat terheli, amelyek lehetővé teszik, hogy a destruktív tendenciák korlátlanul növekedhessenek. El Salvadorban és különösen Guatemalában az USA-kormány közvetlen segítséget nyújt a hadseregnek az ökocidium végrehajtásában. Valamennyi közép-amerikai országra igaz, hogy a gazdag földtulajdonosok folytatják a régió természeti erőforrásainak kizsákmányolását, ügyet sem vetve a jövőre.
Másfelől azonban, a közép-amerikai gazdasági fejlődés mintáját jórészt az észak-amerikai piac szükségletei határozták meg (európai és japán kereskedők illetve befektetők jelenléte mellett). A nemzetközi bankok, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap kétségbeejtő következményekkel járó fejlesztéseket finanszíroztak Az Egyesült Államok bőkezű támogatást nyújtott az olyan rezsimeknek, amelyek csaknem kizárólagosan a vagyonos eliteket képviselik. Példa erre az USA napi 1,5-2 millió dolláros katonai támogatása a salvadori hadseregnek.
Világos, hogy szinte mit sem lehet tenni a válság ellen, míg meg nem oldódnak a katonai konfliktusok, s véget nem ér a térségben a külső beavatkozás. Ugyanakkor a pozitív helyi kezdeményezések nemzetközi támogatást igényelnek, különösképpen Nicaraguában, ahol a kormányváltozás számos biztató programot és tervet sodort veszélybe.
(Ford.: Várkonyi Gábor)
Green Left Weekly, 63-64.