A telekommunikációs rendszerek nagymérvű fejlődése, az információs iparágak hódítása, s a gazdasági globalizáció gyors üteme arra késztette a politikai elemzőket, hogy a városok központi területeinek alkonyát jósolják. A városok központi területei, mint ki szokták fejteni, gazdasági tényezőként immár idejétmúlt képződmények. A hivatalok és gyárak jelentős mértékben kiköltöznek a kevésbé sűrű területekre, ahol a költségek a központ kondícióihoz képest alacsonyabbak. Számítógépre alapozott munkahelyet bárhol ki lehet alakítani, a Bahamákon egy tisztviselőket alkalmazó gyárban éppúgy, mint egy tetszőleges külvárosi otthonban.
E felfogásnak megfelelően a városok központi területei immár csak a négy fő „társadalmi probléma" gyűjtőhelyét adják, amennyiben a szegények, a betegek és kábítószeresek, a hajléktalanok és a bűnözők ide összpontosulnak. Ha e felfogást továbbvisszük, úgy az következik belőle, hogy a főbb várospolitikai elképzeléseknek humanitárius és szociálpolitikai preferenciákat kell követniük.
Amellett szeretnék érvelni, hogy ez a felfogás – tehát hogy a városok központi területei gazdasági egységként idejétmúlttá váltak, s hogy ez különösképp a fejlett gazdaság vezető szektorait illetően volna így – olyan részleges magyarázat, amely erőteljesen torzítja az összefüggéseket. Mégpedig olyan értelemben részleges, hogy jelentős elméleti és politikai következményeket von maga után: az úgynevezett lokalizáció nélküli információs gazdaság túlértékeléséhez vezet, s egyidejűleg a nem-információs szektorok – különösen is a gyári termelés és az ipari szolgáltatások – leértékelését eredményezi. Abban az értelemben is részleges ez a magyarázat, hogy figyelmen kívül hagyja: az információs gazdaság kulcsfontosságú összetevői milyen nagy mértékig ágyazódnak a nagyvárosokban koncentrálódó erőforrások sokféleségébe. A torzítások e két csoportjának következményeként az elemzők először is hajlanak arra, hogy társadalmi problémákként fogják fel azokat a sokirányú jelenségeket, amelyek legalábbis részben a gazdasági globalizáció társadalmi költségeit és külső következményeit jelentik. A nagyvárosok és a bennük koncentrálódó népességcsoportok (emigránsok, afrikai amerikaiak, háztartást vezető asszonyok) aránytalanul nagy mértékben kénytelenek magukra vállalni ezeket a költségeket.
A globalizáció, az információs gazdaság és a telekommunikációs rendszerek ilyen torzító értelmezésmódjai azt sugallják, hogy a lokalizáció immár nem számít, s hogy az egyetlen munkafajta, amely még jelentős szerepet játszik, a magasan képzett értelmiségiek munkamódja. Ez a szemléletmód eleve előnyben részesíti a globális átviteli folyamatok képességét azzal az anyagi infrastruktúrával szemben, amely lehetővé teszi ezeket az átviteli folyamatokat. Preferálja az információ kibocsátást azokkal a munkásokkal szemben – a szakemberektől a titkárnőkig -, akik létrehozzák ezeket az információkat. Elfogult az új transznacionális vállalati kultúra iránt, szemben az egyes munkakultúrák sokféleségével – beleértve az emigráns munkakörnyezeteket -, ahol is a globális információs gazdaság számos „kiegészítő" munkaköre található. Röviden szólva tehát a meghatározó narratíva a tőkemozgások legmagasabb szintjével foglalkozik, nem pedig az alacsonyabb szinten végbemenő mozgásokkal, s különösen is kitüntetett figyelmet szentel a tőke hipermobilitásának, ahelyett, hogy törődne a helyhez kötött tőkével is.
Az alábbiakban a globalizáció és az információs iparágak korszakát szem előtt tartva a városok szerepének alternatív elemzésmódjából adok ízelítőt. Bár elemzésem főleg az amerikai nagyvárosokra koncentrál, egyre nagyobb mértékben alkalmazható – amint erre gyakran utalok – a nyugat-európai nagyvárosokra is.
Alternatív szemléletmód: elhelyezkedés, termelés és központ
A gazdasági tevékenységek térbeli szóródásának tömeges tendenciái városi, nemzeti és globális szinten egyaránt jelentkeznek, a folyamatoknak és eseményeknek azonban mintegy csak az egyik irányvételét képviselik. A gazdasági tevékenységek térbeli szóródásának jól dokumentált tendenciája mellett megjelentek a legfelső szintű vezetés és az ellenőrzés területi koncentrációjának új formái is. A nemzeti és globális piacok, valamint a globálisan integrált műveletek olyan központi helyeket előfeltételeznek, ahol mintegy végzik a globalizáció munkáját. Az információs iparágak továbbá olyan hatalmas fizikai infrastruktúrát igényelnek, amelyek stratégiai csomópontokat tartalmaznak a szervezeti és technikai kompetenciák hiperkoncentrációjával. Végezetül pedig még a legfejlettebb információs iparágak is termelési folyamaton alapulnak.
Amint tekintettel vagyunk a termelés folyamataira, számos további szakma és foglalkozás is bekerül horizontunkba, így például a titkárnők vagy azok a takarítónők, akik a szakemberek munkahelyét tisztán tartják. Olyan gazdasági színtér bontakozik így ki számunkra, amely lényegesen eltér attól a látásmódtól, amit az információs gazdaság kifejezés sugall. Visszakerülnek így a belátott dolgok körébe az anyagi életfeltételek, a termelési helyek, s az a fajta helyhezkötöttség, amely szintén része a globalizációnak és az információs gazdaságnak. A globalizációban szerephez jutó és a városokban koncentrálódó tevékenységeknek, cégeknek, piacoknak és fizikai infrastruktúrának a részletes szemügyre vétele lehetővé teszi számunkra, hogy tekintettel legyünk azokra a tényleges szerepkörökre, amelyet a városok játszanak a globalizáció folyamatában.1
Amikor a nyolcvanas évek során a telekommunikációs rendszereket valamennyi fejlett iparágban, jelentős nagyságrendben bevezették, azt láttuk, hogy a vezető városokban és a világ vezető nemzetközi üzleti központjaiban – New York, Los Angeles, London, Tokyo, Frankfurt, Sao Paulo, Hong Kong és Sydney városaira gondolok egyebek mellett – vették igénybe korábban sohasem tapasztalt sűrűséggel a központi üzleti kerületeket. A nagyobb városok belvárosában elhelyezkedő cégek számának ugrásszerű megnövekedése mintegy ellentmond annak, ami a területi eloszlás lehetőségét hangsúlyozó modellekből következik. Ez utóbbi mellett szól az is, hogy a központokban fizetendő költségek sokkal magasabbak.
A városokat elemző szakirodalom jelentős része a városrendszerek társadalmi, gazdasági és politikai oldalainak belső aspektusával foglalkozik. A városokat gyakran tekintik egy ország belföldi városrendszere részének. A nemzetközi aspektusokat pedig tipikusan a nemzetállamok kölcsönviszonyainak tartják fenn, s a városokra kevésbé vannak tekintettel. A nemzetközi gazdasági tevékenységekkel foglalkozó irodalom másfelől hagyományosan a multinacionális vállalatok és bankok tevékenységével foglalkozik és a multinacionális cégek hatalmát kulcsfontosságúnak tartja a globalizáció szempontjából. A szolgáltatásokkal, s különösképp szakszolgáltatásokkal és az információs iparágakkal foglalkozó tudományos elemzés a szakértelemre és az információ kibocsátásra, nem pedig a szóban forgó termelési folyamatra koncentrál. Ezáltal a termelés elhelyezkedésével, infrastruktúrájával és a munkamódokkal foglalkozó kérdések kikerülnek az elemzés horizontjából.
Egy olyan alternatív elemzési keretet, amely az elhelyezkedésre, termelésre és az új központok kialakulására koncentrál, röviden a következőkben fogalmazhatnánk meg:
1. A gazdasági tevékenységek területi szóródása, amelyek között a globalizáció mindössze egyetlen forma, előmozdítja a központosított funkciók és műveletek növekedését. Az agglomerációk új logikájával szembesülünk itt, s azokkal a kulcsfontosságú feltételekkel, amelyek a fejlett gazdaságokban újólag megerősítik a városok megújuló központi jelentőségét. Az információs technológiák, amelyekről gyakorta érvényesül az a vélekedés, hogy a szó geográfiai értelmében neutralizáló hatást gyakorolnak, valójában a térbeli koncentrációt is előmozdítják. Tehát számos tevékenység esetében lehetővé teszik a földrajzi szétterjedést és az egyidejű integrációt. Azok a konkrét föltételek azonban, amelyek mellett az ilyen lehetőségek elérhetők, előmozdították a centralizáció folyamatait is a legfejlettebb technikát alkalmazó felhasználók és a legfejlettebb telekommunikációs központok körében. Ezzel párhuzamos fejlődések figyelhetők meg olyan városokban is, amelyek területi csomópontokként szolgálnak, vagyis a globális városokhoz képest csekélyebb földrajzi léptekben és a komplexitás alacsonyabb szintjén.
2. A gazdasági műveletek földrajzilag szórt konglomerátumaiban a központosuló ellenőrzés és irányítás nem válik szükségképp részévé egy „világrendszernek". Igen specializálódott szolgáltatások hatalmas mennyiségének előállítását is előfeltételezi, továbbá telekommunikációs infrastruktúrát és ipari szolgáltatásokat. A nagyobb városok a nemzetközi kereskedelem, beruházási tevékenység és vállalatvezetési műveletek kiszolgálásának és pénzügyi hátterének is központjai. Ebben az értelemben stratégiai termelési területei napjaink vezető gazdasági szektorainak. Ez a feladatcsoport abban is érzékelhető, ahogy ezek a tevékenységek teret nyernek az érintett gazdaságokban. Másutt rámutattam már arra („Global City", ötödik fejezet), hogy a szolgáltatások térnyerése szempontjából nem pusztán az e szférában felkínált munkakörök bővülése a jellegzetes, hanem valamennyi iparágban a vállalatok szervezésének fokozódó szolgáltatás-intenzitása. Globális és regionális szinten egyaránt a városok rendszerint a legkedvezőbb és legjobb keretet kínálják a szakszolgáltatások biztosításához. Az ilyen szolgáltatások gyors bővülése és aránytalan összpontosulása a városokban mintegy azt mutatja, hogy a városok visszanyerték alapvető szerepüket a termelés elhelyezkedése szempontjából, azt az időszakot követően, amikor a tömegtermelés a gazdaság meghatározó szektora volt.
3. Manapság immár – eltérően a közelmúlt tényeitől – nincs egyszerű és egyenes összefüggés a központosulás, illetve a földrajzi egységek között, mint a városközpontok vagy a centrális üzleti negyedek. A központ térbeli megfelelője számos földrajzi formában jelentkezhet. Lehet a központi üzleti terület, ahogyan jórészt még ma is van New York Cityben, vagy kiterjedhet a szélesebb városkörnyezetbe az erőteljes üzleti tevékenység csomópontjainak hálózataként, ahogyan Los Angelesben is van. Másutt kifejtettem már (az előbb idézett könyvemben), hogy egyidejűleg tanúi lehetünk egy transzterritoriális „központ" kialakulásának, amely digitális „országutak" és erőteljes gazdasági tranzakciók révén valósul meg. Ott amellett érveltem, hogy New York, London és Tokyo felfogható a központosulás ilyen transzterritoriális területének, különösképp bizonyos iparágak és tevékenységi körök vonatkozásában. A fejlődések határán pedig a központosulás testet nem öltő területeit érzékelhetjük, amelyeknek territoriálisán semmi sem felel meg, s ez az elektronikusan generált tér az, amelyet cyberspace-nek, kibernetikai térnek nevezünk.2
A gazdasági globalizáció és az információs iparágak itt követett elemzése három fontos szemponttal egészíti ki a" gazdasági globalizáció tanulmányozását. Először is, a nemzetállamot számos összetevőre tagolja, amelyek jelentősnek bizonyulhatnak a nemzetközi gazdasági tevékenységek megértésénél. Másodszor, az elemzés így immár nem arra koncentrál, hogy a nagyvállalatok hatalma milyen értelemben érvényesül a kormányzatokkal és nemzetgazdaságokkal szemben, hanem továbblép azoknak a tevékenységeknek és szervezeti megoldásoknak a spektrumára, amelyek a termelőüzemek, szolgáltatási teljesítmények és piacok globális hálózatának kialakításához és fenntartásához szükségesek. E folyamatokat a transznacionális vállalatok és bankok tevékenységei csak részben fogják át. Harmadszor, a figyelmet a gazdasági tevékenységek lokális meghatározottságára irányítja, illetve azokra a városszociológiai és politikai szerkezetekre, amelyek ezekhez a tevékenységekhez kapcsolódnak.
A centrumok és perifériák új térszerkezete
Az információs iparágak térnyerése s a globális gazdaság növekedése – e két szervesen összetartozó folyamat – hozzájárult a központosulás és marginalizálódás új térstruktúrájának létrejöttéhez. Ez az új térszerkezet részben létező egyenlőtlenségeket termel újra, ugyanakkor a gazdasági növekedés és dinamizmus jelenlegi formáinak sajátos következménye is. Számos formában jelentkezik, sok területen hat, a telekommunikációs lehetőségek elosztásától kezdve a gazdaság és a foglalkoztatás struktúrájáig. A globális városok a rendkívül erőteljes hatalomkoncentráció szférái, a globális gazdaság irányítási központjai, az egykori gyáripari termelés központjaiban viszont rendkívüli hanyatlás érvényesül. A belvárosok és a kijebb eső üzleti központok jelentős beruházásokat kapnak ingatlanszerzés és telekommunikációs hálózatépítés terén, az alacsony jövedelmű városrészek viszont elemi forrásokat nélkülöznek. A magasan kvalifikált dolgozók jövedelme szokatlanul magas szinteket ér el, az alacsony vagy közepes végzettségű emberek jövedelme viszont csökken. A pénzügyi szolgáltatásokból szuperprofitok nyerhetők, az ipari szolgáltatások viszont fennmaradási nehézségekkel küszködnek. Ezek a trendek nyilvánvalóak – még ha eltérő intenzitással jelentkeznek is – a fejlett világ egyre több nagyvárosában.
A központosulás ilyen térstruktúrájának leghatalmasabb városközi hálózata a jelentős nemzetközi pénzügyi és üzleti központokat kapcsolja össze: New York, London, Tokyo, Párizs, Frankfurt, Zürich, Amsterdam, Los Angeles, Sydney, Hong Kong érintettek mindenekelőtt benne. E geográfiai képződmény immár magában foglalja az olyan városokat is, mint Sao Paulo vagy Mexico City. E városok között a tranzakciók intenzitása – különösképp ami a pénzügyi piacokat illeti -, a szolgáltatási szféra és a beruházási tevékenység tranzakciói erőteljesen bővültek, s éppígy növekedtek az itt mozgó nagyságrendek. Ugyanakkor élesedő egyenlőtlenség figyelhető meg a stratégiai források és tevékenységek koncentrálódásában e városok között és egyazon országon belül egyaránt.3 Párizs például ma több vezető gazdasági szektort és nagyobb mennyiségű vagyont koncentrál Franciaországban, mint húsz esztendővel ezelőtt, Marseille viszont – ez az egykor jelentős gazdasági központ – elveszítette részesedését, és súlyos hanyatlásnak indult.
A városok ilyen új globális és regionális hierarchiáinak kialakulása mellett hatalmas területek tettek szert perifériális szerepre, egyre inkább kiszorulva azokból a főbb gazdasági folyamatokból, amelyek mozgatják a gazdasági növekedést az új globális gazdaságban. A korábban fontos gyáripari központok és kikötővárosok közül számos hely elveszítette feladatát és hanyatlásnak indult, nem pusztán a kevésbé fejlett országokban, hanem a leghaladottabb gazdaságokban is. Ez akár a gazdasági globalizálódás további jelentése is lehet. E fejlődésmenet értelmezhető úgy, hogy a központosulás új térstruktúrái jönnek létre, amelyek oldják a szegény és gazdag országok korábbi megosztottságát, s egyidejűleg a periférikusság olyan új térstruktúrái alakulnak ki, amelyek nemcsak a kevésbé fejlett világban, hanem a magasan fejlett országokban is nyilvánvalók.
A gazdasági tevékenység transznacionális jellegének kialakulása fokozta a városok közötti tranzakciók intenzitását és nagyságrendjét. Ezekben a városokban a hangsúlyos orientálódás a világpiacok felé azzal kapcsolatos kérdéseket vet fel, hogy az ilyen városokban miként artikulálódik a nemzetállami jelenlét, a regionális illeszkedés, miként találkoznak a nagyobb társadalmi és gazdasági struktúrák. A városok rendszerint mélyen regionális környezetük gazdaságába ágyazódnak, s gyakorta mindmáig tükrözik ezen utóbbi jellegzetességeit. A globális gazdaság stratégiai területein található városok azonban részben hajlanak arra, hogy leváljanak közvetlen régiójukról. Ez ellentmond annak a hagyományos felfogásnak, hogy a városrendszerek előmozdítják a regionális és nemzeti gazdaságok területi integrálódását.
Az új városi gazdaság számos vonatkozásban igen problematikus. Ez különösen talán a globális városok és regionális megfelelőik esetében nyilvánvaló. A központok és a periférikus területek új térszerkezete bontakozott ki, amely nemcsak a létező egyenlőtlenségek további erősödését idézi elő, hanem az egyenlőtlenségek új dinamikájának számos új összetevőjét is létrehozza. Az új növekedési szektorok -a szakosodott szolgáltatási és pénzügyi ágazatok – a profitteremtés olyan lehetőségeit kínálják, amelyek messze meghaladják a hagyományos gazdasági szektorok profitlehetőségeit. Ez utóbbinak alapvető jelentősége van a városi gazdaság működésében és lakói napi szükségletének teljesítésében, túlélésük azonban nem garantált abban a helyzetben, amikor a pénzügyek és szakszolgáltatások szférájában szuperprofitok születnek.
Ez az éles polarizáltság a gazdaság különböző szektorainak profitteremtő képességében mindenkor létezett. A mai fejlődések azonban egészen más nagyságrendet képviselnek, s azzal fenyegetnek, hogy a lakásügyektől kezdve a munkapiacig súlyos torzulásokat idéznek elő. Gondoljunk például arra, hogy mennyire magas a tudományos fokozattal rendelkező kezdő munkatársak vagy épp a jogászok fizetése, s milyen hirtelen esett vissza az alacsony képzettségű munkások és irodalmi alkalmazottak bére. Ezek a hatások érvényesülnek abban is, hogy számos ingatlanszakértő lépett ki az alacsony és közepes jövedelmekhez illeszkedő lakáspiacról, és tért át a nagy jövedelműeket kiszolgáló szegmensbe, annak nyomán, hogy megjelent a piacon a magasan fizetett szakemberek kereslete, és hogy így a lehetséges közvetítői jövedelmek is magasabbak.
A nemzetközi ingatlanpiac gyors fejlődése csak még rosszabbá tette ezeket a diszkrepanciákat. Felszámolódtak így a transznacionális beruházások korlátai, az árak pedig a fejlett világ nagyobb üzleti központjaiban közeledtek egymáshoz. New York City üzleti központjának árai szorosabban kapcsolódnak a londoni vagy frankfurti ingatlanárakhoz, mintsem a város egyéb részeinek ingatlanáraihoz. A központi elhelyezkedésű terek iránti fokozódó igény előidézte az árak emelkedését. Hogyan is kelhetne versenyre egy kisebb kereskedelmi cég a nagyobb beruházókkal és az általuk kínált árakkal?
A növekedési szektorok magas profitteremtő képessége részben spekulációs tevékenységen alapul. A spekulációtól való függőség nagyságrendjét érzékelhetjük a kilencvenes évek válságán is, amely a pénzügyi és ingatlan profitok igen magas – nyolcvanas évekbeli – szintjét követte. Az ingatlan- és pénzügyi válság azonban mintha érintetlenül hagyta volna a szektor alapvető dinamikáját. A válságot akár úgy is felfoghatjuk, hogy a profitoknak egy indokoltabb (kevésbé spekulációs alapú) szintje alakul ki. A profitszintek polarizálódásának általános dinamikája a városi gazdaságban továbbra is érvényesül, mint ahogy számos piacon belül érvényesülnek ilyen torzulások.
„Idegenek" a globális városban
Vajon milyen hatást gyakorol a gazdasági növekedés ilyen típusa e városok szélesebb társadalmi és gazdasági rendjére? A magasan fejlett országokban, mint ahogy számos kevésbé fejlett régióban is, a dinamikus és erőteljesen bővülő gyáripari szektor – amint ez a vonatkozó tudományos irodalomból kiderül – hozzájárul a bérek növekedéséhez, az egyenlőtlenségek csökkenéséhez és a középosztály kialakulásához. A szolgáltatási szektornak, s különösen is a gyorsan teret nyerő speciális szolgáltatások szektorának az ilyen hatásaival a szakirodalom sokkal szerényebb mértékben foglalkozik.
Általános tendenciák egyébként megfigyelhetők a városfejlődés és a városközi fejlődés szintjén egyaránt. Mint a közelmúlt kutatásai is mutatják, a fejlett világ nagyvárosain belül élesen növekednek a társadalmi-gazdasági és egyúttal térbeli ellentmondások. Ez a felismerés akár oly módon is értelmezhető, hogy mindössze az egyenlőtlenség mennyiségi növekedéséről van szó. Ugyanakkor felfogható oly módon is, hogy ezek a jelenségek társadalmi és gazdasági újrastruktúrálódást jeleznek, s hogy a magasan fejlett országok nagyvárosaiban új társadalmi formák és új osztályszövetségek alakulnak ki. Az olyan változásokra gondolunk, mint az informális gazdaság bővülése, a magas jövedelműek fogyasztás-beli és életmódbeli „dzsentrizálódása" s a hajléktalanok számának ugrásszerű megnövekedése.
Azoknak a gazdasági, politikai és technikai erőknek az összekapcsolódása, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy a tömegtermelés – a gazdaság korábbi mozgató szférája – hanyatlásnak indult, előidézte annak a szélesebb intézményes keretnek az erodálódását is, amely korábban meghatározta a foglalkoztatási viszonyokat. A nyolcvanas és kilencvenes években gazdasági húzóerőt kifejtő szolgáltatási ágazatok csoportjában a nagyobb jövedelmek, a foglalkoztatási szóródás, a gyenge szakszervezetek jelenségei meghatározók, s az is érvényesült, hogy a kevésbé megfizetett munkakörökön belül növekszik a kiszolgáltatott foglalkozások aránya párhuzamosan a magas jövedelmű foglalkozások növekvő hányadával. Az az itt létrejövő intézményes keret, amely a foglalkoztatási viszonyokat strukturálja, jelentős mértékben különbözik a korábbi ilyen kerettől. Ezáltal újrastrukturálódik a társadalmi reprodukció és fogyasztás szférája is, amely a maga részéről visszahat a gazdaság szervezettségére és a fizetésekre is. Míg a korábbi periódusban az ilyen jellegű visszahatások a középosztály megerősödéséhez és bővüléséhez járultak hozzá, addig manapság a növekvő jövedelmi egyenlőtlenségekhez és a munkapiac bizonytalanságának fokozódásához vezetnek. Általános hatásként a fokozódó gazdasági polarizálódás érvényesül.
Amikor a természeti erőforrások, a munkapiaci szervezeti feltételek, a lakáspiac és a fogyasztási struktúra vonatkozásában polarizálódásról beszélünk, akkor nem gondolunk feltétlenül arra, hogy a középosztály eltűnőben volna. Olyan társadalmi folyamatot tartunk inkább szem előtt, amelynek hatására a gazdasági növekedés nem a középosztályok bővülését eredményezi, hanem inkább az egyenlőtlenségek fokozódásához járul hozzá, amiként az a második világháborút követő két évtizedben az Egyesült Államokban vagy Japánban is volt. Az említett városok közül számos esetben a középosztály a népesség jelentős hányadát képviseli, s ennélfogva fontos csatornája annak, ahogyan a jövedelem és az életstílus társadalmi formává kristályosodik. Röviden szólva, a középosztály olyan szegmentálódása figyelhető meg, amelyben a felfelé és a lefelé vezető elágazás korábbi periódusokhoz képest élesebben rajzolódik ki. Azok a feltételek, amelyek korábban hozzájárultak térnyerésükhöz és gazdasági-politikai hatalmukhoz – a tömegtermelés és a tömegfogyasztás középponti helyzete a gazdasági növekedésben és a profit realizációban -, a növekedés új forrásainak adták át helyüket. Ez nem pusztán mennyiségi átalakulás; új gazdasági rend körvonalai vannak kirajzolódóban.
A foglalkoztatási és jövedelmi megoszlás terén megfigyelhető ilyen változások nemcsak az ipari szerkezet átstrukturálódásának következményei, hanem a vállalatok és a munkapiacok szervezetének megváltozását is tükrözik. A szolgáltatási szférákon alapuló városi gazdaságok elemzése azt mutatja, hogy számos olyan vállalat, szektor és foglalkoztatási szerepkör artikulálódik, amelynek első látásra nincs köze a pénzügyek és a szakszolgáltatások által uralt gazdasághoz, valójában azonban mégis fontos funkciókat látnak el ennek a gazdaságnak az integráns részeként. Mindez azonban éles társadalmi, jövedelmi, és gyakorta etnikai szegmentáció közepette megy végbe.
A vezető ipari, pénzügyi és egyéb szakosult komplex szolgáltatások hétköznapi működésének terén az érintett munkakörök jelentős hányada gyakran nők és emigránsok által végzett, alacsonyan fizetett manuális munka. Bár ezeket a munkásokat és munkaköröket sohasem mutatják be a globális gazdaság részeként, valójában éppúgy részét képezik a globalizációnak, mint ahogy az a nemzetközi pénzügyek esetében megnyilvánul. Az átértékelődés olyan fajta dinamikája érzékelhető itt, amelynek nyomán élesen nőtt a gazdaság alacsonyan és magasan értékelt, sőt túlértékelt szektorai közötti távolság. A fejlődések következtében a városok világa feszültségekkel és konfliktusokkal telítődik.
Polarizált tér
A globális városokban sokszínűség összpontosul. A városbeli tereket a vállalati kultúra külső jegyei töltik meg, ezen kívül azonban további kultúrák és identitások sokfélesége is jelen van, nem utolsósorban a bevándorlóknak köszönhetően. Nyilvánvaló a törésvonal: a domináns kultúra csak a város bizonyos hányadát képes átfogni. S bár a vállalati szféra hatalma a nem-vállalati kultúrákat és identitásokat a „másság" jegyével illeti, ezáltal mintegy leértékelve őket, ez utóbbiak valójában mindenütt jelen vannak. New York és Los Angeles bevándorlóinak kultúrái és informális gazdaságai csak két példát kínálnak e jelenségekre.
A magasan fejlett világ nagyvárosai olyan területet jelentenek, ahol a globalizációs folyamatok sokfélesége konkrét és lokális formát ölt. Ezek a lokalizált formák jórészt kifejezésre juttatják, hogy milyen módon is zajlik a globalizáció. A városokat ekként úgy is értelmezhetjük, hogy a tőke nemzetközivé válása során jelentkező ellentmondások gyűjtőhelyei. Ha továbbá meggondoljuk azt, hogy a nagyvárosok az igen hátrányos helyzetű népességcsoportok egyre nagyobb hányadát összpontosítják – bevándorlókat Európában és az Egyesült Államokban, afrikaiakat és latin-amerikaiakat az Egyesült Államokban -, úgy felismerhető, hogy a városok számos konfliktus és ellentmondás stratégiai területeivé váltak. Egyfelől a vállalati hatalom aránytalanul nagy hányadát összpontosítják, s mintegy alapvetően fontos helyként fejezik ki a vállalati gazdaság túlértékeltségét; másfelől az igen hátrányos helyzetű népességcsoportok aránytalanul nagy hányadát összpontosítják, s e népességcsoportok alulértékeltségének alapvetően fontos területei. Ezek a párhuzamos jelenségek olyan környezetben jelennek meg, ahol (1) a tőke nemzetközivé válása élesen növekszik, s a városok a globális tőke egyre fontosabb stratégiai területei; (2) a marginális helyzetű emberek pedig kifejezik tiltakozásukat és igényeket fogalmaznak meg a városok vezetésével szemben. A két jelenségcsoport együttes jelenlétének az is hangsúlyt kölcsönöz, hogy a két oldal közötti távolság növekszik. A központ rendkívüli hatalmat összpontosít, a globális ellenőrzés képességének és a szuperprofitok termelési képességének alapján. A marginalitás szférája pedig – gyenge gazdasági és politikai hatalma ellenére – egyre erőteljesebben hallat magáról a kultúra és identitás új politikája révén.
Záró gondolatok
Érdekes felfigyelni rá: a gazdasággal foglalkozó szakirodalom főárama azzal a feltételezéssel él, hogy a lokalitás adottságai immár nem számítanak, hogy a telematikus lehetőségeknek köszönhetően a vállalatok bárhol elhelyezkedhetnek, hogy a jelentős iparágak információn alapulnak, és ennek köszönhetően nincsenek helyhez kötve. Az ilyen gondolatmenetek leértékelik a városokat, amelyek egyidejűleg az új kulturális politika stratégiai területeivé válnak. A vállalati szféra azáltal is jelentős engedményekre tehet szert a városvezetőségek részéről, hogy kilátásba helyezi távozását, ami számos cég esetében nemigen merül fel.
Amint a fentiekben kifejtettem, (1) a városok stratégiai jelentőséggel rendelkeznek a gazdasági globalizációban, mert az irányítás központjai, globális piacok, s az információs gazdaság termelési területei, valamint (2) a városi gazdaság számos leértékelt területe tényleges kulcsfontosságú funkciót teljesít a rendszer számára. Ezeknek az összefüggéseknek a figyelembevételével lehetővé válik, hogy kiegyensúlyozottabban értékeljük a városoknak és azoknak a leértékelt szektoroknak a jelentőségét, amelyek főleg a nők, illetve – különösen is az Egyesült Államokban – a bevándorlók, valamint afrikaiak és dél-amerikaiak foglalkoztatásán alapulnak. Valójában a gazdaság köztes szektorai (a rutinjellegű hivatali munka, a világpiacokhoz nem kapcsolódó vállalati központok, a nagymértékben elővárosi életmódot folytató középosztályok által igényelt szolgáltatások), és a városi népesség köztes rétegei (tehát a középosztályok) azok, amelyek el tudták hagyni és el is hagyták a várost. Az a két szektor, amely benn maradt, nevezetesen a központ és a „mások" szférája ugyanis a városokban tevékenységmódjainak és életének létfontosságú hátterével rendelkezik,
A városok döntő fontosságú színhelyei a nemzetgazdaságok világgazdasági szerepvállalásának. Nagy árat fizetnek azonban ezért a főszerepért. A hajléktalanság és a szegénység növekedése jelentős mértékben az az ár, amelyet a globális business folytatásáért le kell róni. A pénzügyi és szakosult szolgáltatások meghatározóvá válása a gazdaság vezető szektoraiként – amelyeknek profitteremtő képessége része maradt e globalizációs folyamatnak – hozzájárult a városok központi területeinek újraértékelődéséhez és számos munkamód leértékelődéséhez. Mindennek fényében e városok számos jelensége sokkal inkább a gazdaság dinamikájának következménye, mintsem hogy egyéni választásokon és döntéseken alapulna.
(Fordította: Ács M. György)
Jegyzetek
1 A globális gazdaság fogalma egyre gyakrabban használatos a világgazdaság ama konkrét szakaszának a megkülönböztetéseként, amely a hetvenes években kezdett kibontakozni. Az olyan tranzakciók és intézmények igen gyors fejlődése jellemzi, amelyek kívül állnak a nemzetek közötti viszonyok régebbi keretein. A globális pénzügyi piacok és a multinacionális vállalatok a fő képviselői ennek az új transznacionális rendszernek.
2 Ez is mond valamit számunkra a kibernetikai térről, amelyet gyakran szoktak tisztán technológiai eseményként értelmezni, s ennyiben mintegy az ártatlanság tereként felfogni. A pénzügyi területek kibernetikai tere olyan tereket alkot, ahol profittermelés folyik, és ezáltal hatalom konstitúciójára kerül sor. Amennyiben ezek a technológiák erősítik a pénzügyi területek profitteremtő képességét és lehetővé teszik a pénztőke hipermobilitását, hatásaikkal egyidejűleg romboló következményeket idézhetnek elő más iparágakban, a népesség egyes csoportjaiban, vagy egész gazdaságokban. A kibernetikai teret – mint bármely más teret – számos úton-módon lehet megjeleníteni, amelyek közül egyesek jótékony és „felvilágosító" hatásúak, mások pedig nem azok. (Foglalkozom ezzel a kérdéssel is „Cities in a World Economy" című könyvemben.)
3 Az olyan összetett kontinens esetében, mint például Európa, a központosulásnak valójában számos térstruktúrája érhető tetten, egy globális, további kontinentális és országos térstruktúrák. Központi városias hierarchia kapcsolja össze a nagyobb városokat, s ezek közül számos játszik központi szerepet a városok átfogóbb globális rendszerében, gondoljunk például Párizs, London, Frankfurt, Amsterdam vagy Zürich helyzetére. E városok egyidejűleg részét képezik a pénzügyi, kulturális és szolgáltatási fővárosok európai rendjének, amelyek közül egyesek csak egy, továbbiak pedig több funkciót is visznek, artikulálják az európai régiót és valamelyest kevésbé orientáltak a globális gazdaságra, mint Párizs, Frankfurt vagy London. Létezik továbbá a periférikus helyzet számos további térstruktúrája: a nyugat-kelet és észak-dél megosztottság Európában, valamint további újabb megosztottságok. Kelet-Európában bizonyos városok és régiók – például Budapest – igen vonzóak a beruházások céljából (európai és nem-európai üzletemberek körében egyaránt), más területek viszont veszítenek súlyukból Romániában, Jugoszláviában és Albániában. Hasonló differenciálódás figyelhető meg Európa déli részén is: Madrid, Barcelona és Milánó nyertes helyzetben van az új európai hierarchiában, Nápoly, Róma és Marseille viszont nem.
Irodalom
Sassen, Saskia (1991), The Global City: New York, London, Tokyo. Princeton University Press.
Sassen, Saskia (1994), Cities in the World Economy. Thousand Oaks, California: Pine Forge/Sage Press.