Jelentős siker a Marx-Engels összkiadás folytatásáért tett erőfeszítések nyomán.
Miután a közelmúltban szerződés jött létre az amszterdami Nemzetközi Marx-Engels Alapítvány (IMES) és a Német Tudományos Akadémiák Konferenciája között, a Marx-Engels összkiadás (MEGA) folytatása belátható időre biztosítottnak látszik, A Német Tudományos Akadémiák Konferenciája létesít Németország területén egy MEGA szerkesztőséget, amelynek mindenekelőtt a már előrehaladott szerkesztettségi állapotban lévő MEGA kötetek befejezése lesz a feladata. E munkában hét kiadói műhely közreműködését hagyták jóvá.
Nincs még egy összkiadás, melynek sorsa iránt oly széles körű érdeklődés nyilvánult volna meg, mint a MEGA esetében történt az utóbbi két év során. Egyesült Államokbeli, német, francia, japán, dán és más nemzetiségű prominens filozófusok, társadalomtudósok és történészek fejezték ki abbéli aggodalmukat, hogy a két gondolkodó írásainak teljes körű, történeti-kritikai kiadására irányuló fontos terv esetleg politikai motívumok alapján elakadhat. Nem is olyan régen ezerötszázhuszonegy japán tudós felhívásban fordult ez ügyben német, orosz és holland intézményekhez, melyektől törekvésük támogatását remélték. „Csakis a tudomány látja kárát!" – jelentette ki David Rjazanov 1929-ben, amikor az általa az 1917-es októberi forradalom után kezdeményezett „első" MEGA kiadása megrekedt. Hitler hatalomra jutása és a sztálini terror következtében – mely utóbbinak maga Rjazanov is áldozatául esett – a próbálkozás torzó maradt. Az úgynevezett „új" MEGÁ-t, amelyet a hetvenes évek elején a moszkvai és a berlini Marxizmus-Leninizmus Intézet kezdett kiadni, az NDK-beli „fordulat" után hasonló fenyegette. Ilyen körülmények között lépett sorompóba a kéziratos Marx-Engels hagyaték legnagyobb részét birtokló amszterdami Nemzetközi Társadalomtudományi Intézet (OSG), valamint a trieri Karl Marx Ház, amelyek – bár bizonyos fenntartásokkal – korábban is támogatták a MEGA projektumot. 1990-ben Amszterdamban létrejött a Nemzetközi Marx-Engels Alapítvány, amely ez időponttól magára vállalta a MEGA kiadásának irányítását. A tervek szerint a kiadás munkálatai a továbbiakban minden politikai szándék mellőzésével folynak, méghozzá nemzetközi keretekben, bár a teendők nagyobb része nyilvánvalóan továbbra is Németországban végzendő el. A német Tudományos Tanács már 1991 januárjában számba vette a MEGA esetleges felvételét az akadémiai programba, nemrég pedig alapjában ugyanilyen szellemben nyilatkozott egy, a Német Tudományos Akadémiák Konferenciája által létesített és Dieter Henrich müncheni filozófus elnökletével működő nemzetközi szakbizottság is. Az akadémiai műhelyen túl, Trierben és Aix-en-Provence-ban egy német-francia MEGA munkacsoport is létesült. Az IMBS pénzügyi támogatásának köszönhetően előreláthatólag a moszkvai MEGA műhely is folytathatja munkáját. Szó van egy munkacsoport létrehozásáról az IISG keretében is.
A Nemzetközi Marx-Engels Alapítvány a kiadás munkálatainak segítésére létrehozott egy Nemzetközi Tudományos Tanácsot is. Magyarországról lapunk elnökét, Tőkei Ferenc akadémikust kérték fel a tevékenységében való részvételre.
Az IMES titkárságának címe: Cruquiusweg 31, NL-1019 AT Amsterdam. Telefon: (00-31-) 020-6685866, fax: (…-) 020-6654181.