Az Alkotmányelőkészítő Társadalmi Bizottság sajnálattal veszi tudomásul, hogy az új alkotmánynak az országgyűléshez benyújtott és nyilvánosságra hozott szabályozási elvei csupán az öt, illetve hat párt – minimális egyetértésén nyugvó – akaratát tükrözik, s nem tartalmazzák a társadalom jelentős részének szándékait, érdekeit. Nem felel meg a valóságnak a dokumentum indoklása, mely szerint a hazai szakmai közélet, a társadalmi szervezetek kedvező véleménnyel fogadták a koncepciót, hiszen a közzétételig nem is ismerhették. Az a lehetőség pedig, hogy március 28-tól számítottan 45 napig nem kezdődik meg a parlamenti vita, s ez idő alatt véleményezhetik a tervezetet úgymond „az alkotmányozás iránt érdeklődők", nem helyettesíti a tényleges társadalmi vitát, s nem teremti meg a módját a koncepció esetleges társadalmi igény szerinti megváltoztatásának.
Egyetértünk a pártok indoklásával, hogy nincs alkotmányozási szükséghelyzet. Éppen ezért nem érthető a sietség. Ha közel egy évet szántak a szabályozási elvek parlamenten belüli egyeztetésére – s közben nem tették lehetővé a lakosság, a társadalom parlamenti pártokon kívüli egyéb érdekképviseleteinek beleszólását -, akkor nem szabad sajnálni az időt a széles körű vitára, az alkotmánykoncepció meghatározó többségű társadalmi elfogadtatására. A Társadalmi Bizottságban részt vevő szervezetei továbbra is arra törekszenek, hogy az új alkotmány demokratikusabb legyen a hatályosnál, s ezért a legszélesebb körű részvétellel, demokratikus előkészítő munkával jöjjön létre.
A benyújtott alkotmánykoncepció ebből a szempontból alapvetően kifogásolható, hiszen a parlamenti pártokon kívül az előkészítésben nem vehetett részt intézményesen a társadalom egyetlen más szegmense sem; elveiben szűkíti a közvetlen demokrácia érvényesülését; hiányzik belőle az érdekegyeztetés követelménye; s nem tekinti alanyinak a szociális jogokat. Mindezek arra a következtetésre vezetnek, hogy:
- a parlamenthez benyújtott tervezetet vissza kell vonni;
- a koncepcióról alapos, hosszabb időtartamú társadalmi vitát kell folytatni;
- a vita eredményeként kialakult új tervezetet lehet csak országgyűlési döntésre beterjeszteni.
Amennyiben nem kerül visszavonásra a benyújtott tervezet, úgy a társadalmi szervezeteknek nem marad más választásuk, mint azt ajánlani az állampolgároknak, hogy a majdani népszavazáson ne támogassák az ellenükre született alkotmány megerősítését.
A nyilvánosságra hozott szabályozási elvekről – a társadalmi vitát elősegítendő – az alábbi véleményt alakítottuk ki:
1. Nem lehet egyetérteni azzal az érveléssel, hogy az új alkotmány mintegy a rendszerváltozás lezárásának deklarálásaként, befejezettségének, visszafordíthatatlanságának jelképeként jelenjen meg, hiszen egyrészt az átalakulás folyamata még nem fejeződött be, másrészt az alkotmánynak nem a múltat kell lezárnia, hanem elsősorban a prognosztizálható jövőbeni folyamatokhoz kell keretet biztosítania. Ebből adódóan az új alkotmánynak nem az 1990 óta született törvények „beépítésére", hanem azokra alapozottan egy előremutató új komplexitás megalkotására kell törekednie. Ilyen meggondolásból – az egyébként helyes – normativitás alapelve nem minden részkérdés beszabályozását jelenti, hanem a keretek nagyobb szabadságfokát és a szabályozás értékorientációját. A keretjelleg abban is kifejeződik, ha az alkotmány tartósságát elősegítendő, csupán a maradandó értékek mentén kevesebb kérdést vállal fel, s azokat is mindig egyhelyütt, s egyértelmű általános megfogalmazásban. Ez a követelmény a tervezetben nem érvényesül. Tisztítani kell a nyilvánosságra hozott koncepciót az átfedésektől, a rövid távú aktualitásoktól is.
2. Az új alkotmány alapvetően azzal haladhatja meg a hatályban lévőt, ha a népszuverenitás elvéből kiindulva egységben kezeli a demokrácia két összetevőjét: a képviseleti és a közvetlen (részvételi) elemeket. A nyilvánosságra hozott koncepció azonban ezen a téren egyoldalúságot jelenít meg; eltúlozza a demokrácia formális, képviseleti jellegét, s szinte kiiktatja, ellehetetleníti a közvetlen részvételi lehetőségeket. Például:
– Az alkotmányozás alanyaként első helyen nem az Országgyűlésre, hanem a Magyar Köztársaság állampolgárainak közösségére, nem a jogállamiságra, hanem a népszuverenitásra kellene utalnia.
– Az állampolgárok önkormányzásának lehetőségét leszűkíti a helyi önkormányzatok formális megválasztására – kizárva ezzel a nem pusztán közigazgatási jellegű és a tartalmi önkormányzást az alkotmányból.
-A politikai demokrácia egyik legfontosabb feltételeként helyesen megjelenített pártok, többpártrendszer mellett meg sem említi a másikat, a – nemzetközi dokumentumokban egyébként a demokrácia követelményei között a pártokkal ma már egyenrangúan szereplő – civil társadalmat (szakszervezeteket, társadalmi szervezeteket stb.).
– A törvényalkotási eljárás részletei valóban nem igényelnek alkotmányos meghatározást, s ebből következően a házszabály ilyen szintre emelése is szükségtelen. Nem lenne azonban szükségtelen a törvénykezdeményezésre jogosultak közé – a közvetlen demokrácia jegyében – parlamenten kívüli szereplőket (pl. Érdekegyeztető Tanács stb.) is megnevezni; illetve a döntéshozatal előkészítésével összefüggésben a társadalmi vita jogintézményének a szerepét helyreállítani.
-A népszavazás kezdeményezésének ellehetetlenítése, illetve a parlamenti pártoknak való „kiszolgáltatása" jelentős visszalépés a demokratikus jogállam megteremthetőségének illúziójából. (Ezt példázza a népszavazás „kétarcúvá" tétele – „ügydöntő" és „véleményező"; jelentős kérdések kiiktatása a kezdeményezhetőségi körből stb.); a közvetlen demokrácia egyéb jogintézményei, mint például a népi kezdeményezés stb., meg sem említődnek a koncepcióban.
-A közvetlen, demokrácia érvényesülésének nézőpontjából meg kellene vitatni az emberi jogok országgyűlési biztosának szerepét is. Amennyiben az országgyűlési biztosnak az a funkciója, hogy a jogsérelmet elszenvedőket képviselje a törvénykezéssel, a bíráskodással szemben, akkor minden bizonnyal a megbízásának is a parlamenten kívülről kellene történnie.
– Jelentős vívmánya az utóbbi évtizednek az érdekegyeztetés rendszere. Teljességgel érthetetlen, hogy az alkotmánytervezet ezzel a kérdéssel egyáltalán nem foglalkozik. Itt olyan alkotmányos szabályozást igénylő problémák merülnek fel, mint például a jelenleg létező rendszer törvénybe iktatása; az ÉT törvénykezdeményező, véleményező szerepe stb. Az alkotmánykoncepció előző – igazságügyi minisztériumi – változata például még tartalmazott egy elképzelést a Gazdasági-Szociális Tanács felállítására, de ez az ötlet is feláldozásra került a parlamenti pártok túlhatalmi vágyainak oltárán.
3. A demokrácia képviseleti jellegének torzulását fejezi ki az országgyűlés hatalmának túlhangsúlyozása. A vázolt alkotmánykoncepció szerint a négy évre kapott biankó mandátummal korlátlan hatalmat gyakorlóvá, szinte ellenőrzés nélkülivé válhat a parlament. Fel kell tenni a kérdést: ki és hogyan ellenőrzi az országgyűlést?
– Az országgyűlés az egyetlen alkotmányos intézmény, amelyet a megválasztásának időtartama alatt senki nem kontrollálhat. (Az Alkotmánybíróság csupán a hozott döntések alkotmányosságát vizsgálja.) A parlamentet lényegében csak önmaga oszlathatja fel. A képviselők szabad mandátummal rendelkeznek, s nem visszahívhatók. A Köztársasági Elnöknek az eddig volt viszonylagos „felügyeleti" szerepét is megszünteti az új koncepció. A túlhatalomra törekvést jellemzi az is, hogy az országgyűlés működésével kapcsolatos kérdéseket (pl. tisztségviselőit, bizottságait, az ellenzék képviseletét, a képviselőcsoportok szerveződését stb.) is az alkotmányba kívánják iktatni. Mindez együttesen – ha így marad – óhatatlanul is egy szűk réteg hatalmi monopóliumához vezethet. Ennek megakadályozására is lenne célszerű a kétkamarás parlamenti rendszer bevezetése. A második kamara – amelynek összetételéről (pl. települési önkormányzatok; kisebbségek és nemzetiségek; szakszervezetek; munkáltatói szervezetek; köztestületek; civil érdekképviseletek; egyházak stb.) érdekegyeztető vitát kellene folytatni – láthatná el többek között a kontroll szerepét. Ezzel összefüggésben ismételten napirendre kellene tűzni a képviselői létszám jelentős csökkentésének a kérdését, a szabad mandátum és a visszahívhatóság problémáját, a képviselői összeférhetetlenséget stb.
-A parlament jellegével és összetételével kapcsolatban is megkerülhetetlen a választási rendszer alkotmányos elveinek rögzítése. A koncepció megkerüli, illetve a parlamenti pártok közötti legkisebb konszenzus erejéig tárgyalja ezt a társadalom egésze számára egyik legfontosabb kérdést, s ez elfogadhatatlan.
– A törvénykezés szempontjából a hatalmat az országgyűlés és a nép közölt kell megosztani. A törvényeket az országgyűlés hozza, de bizonyos kérdésekben alkotmányos biztosítékokkal érvényesíteni kell a népszavazás jóváhagyó, megerősítő szerepét. Ilyen kérdés például az ország szuverenitásának a korlátozása, a katonai vagy politikai szervezetekhez való csatlakozás, a társadalmi-gazdasági rendszer gyökeres változtatása stb. A benyújtott koncepció – elfogadhatatlanul – ezekben a kérdésekben is az országgyűlés döntéseinek kizárólagosságára hagyatkozik.
– A hatalommegosztás témakörében egyéb bizonytalanság is tapasztalható. Az országgyűlés szerepének ellenőrzés nélküli növekedése mellett pl. a Köztársasági Elnök funkciói indokolhatatlanul jelentős mértékben korlátozódnának. A Köztársasági Elnököt lényegében az Alkotmánybíróság is megfoszthatja a tisztségétől; miközben a képviselőt senki nem hívhatja vissza; a Kormánnyal kapcsolatban továbbra is megmaradna – az utóbbi hat év tapasztalatai alapján érthetetlenül – az ún. konstruktív bizalmatlanság indítványának intézménye, vagyis a Kormányfő és a miniszterei csak parlamenten belüli praktikákkal mozdíthatók el hivatalukból.
Ebben a körben még érdemes megemlíteni az olyan hiányosságokat is, mint például az, hogy nincs megjelölve, ki választja meg az MNB elnökét, márpedig – ha a kormánytól független is – valakinek (pl. az országgyűlésnek) csak köteles lenne beszámolni, főként azért, mert rendelkezési jogosítványokat kapna.
4. Az alkotmánykoncepció egyik értéke az egyéni emberi szabadságjogok rendszerbe szedése, bár hiányoznak ezen jogok érvényesülésének garanciái.
Emellett azonban jelentős visszalépés a korábban szerzett szociális jogok lebontására tett kísérlet:
– Azokhoz a nemzetközi deklarációkhoz, amelyekhez Magyarország is csatlakozott, tartozik a szociális jogok egyezségokmánya, s többek között ezért sem fogadható el ezen jogok másodrendűvé való visszaminősítése, illetve érvényesülésüknek bizonyos feltételekhez kötése. Nem fogadható el az a magyarázkodás, hogy hazánk nemzetközi kötelezettségének a megtartása „azonban nem kívánja meg a nemzetközi egyezmények másolását, közvetlen követését". Itt nem lehet „kimazsolázni", vagyis csak azt kezelni alkotmányos alanyi jogként, amit egy bizonyos politikai filozófia, társadalomfejlődési szemlélet szerint annak minősítenek a mai „ügydöntő" politikai pártok.
– Az a jogászi „furfang" sem fogadható el, amely szerint a hatályos alkotmányban alanyi jogként deklarált „egyes szociális jogok… valójában csak az állam intézményvédelmi kötelezettségeként érvényesülhetnek", s ez a kötelezettség már „az állam mindenkori teherbíró képességéhez igazodik". Vagyis, ha megkülönböztetik az „alanyi jogokat" és azokat a jogokat, amelyek „állami kötelezettségvállalásként megfogalmazható emberi jogok", akkor ez utóbbiakat nem feltétlenül kell garantálni. Ha kiveszik ezeket a jogokat az alanyiak közül, akkor már lehetővé válik, hogy a mindenkori politikai erőviszonyok szerint ítéljék meg az „állam teherbíró képességét", s azt is, hogy ezt a képességet használják-e és miként a szociális jogok – lakáshoz, munkához, szociális biztonsághoz, család védelméhez stb. való jog – érvényesítésére. Ez a „furfang" olvasható ki abból a szabályozási elképzelésből, miszerint a kormányprogram közjogi jellegét is meg kell szüntetni. Márpedig a XXI. század küszöbén vannak olyan civilizációs minimumok, amelyeket hazánkban is elértünk az elmúlt évtizedekben, s amelyek olyan szerzett jogokat jelenítenek meg, hogy nem diszkriminálhatok.
Budapest, 1996. április 9.