Bevezetés
A rendszerváltó kelet-közép-európai országokban zajló gazdasági átalakulási folyamatnak kétségkívül legmélyebben szántó mozzanata a tulajdonviszonyok átalakulása. E folyamatot – pontatlanul – szokták a privatizáció kifejezéssel jelölni. A privatizáció (amely eredetileg állami tulajdon eladás útján történő magánkézbe kerülését jelenti) legszűkebben értelmezett fogalma a konszolidált tőkés gazdaság evolúciós jellegű változásait írja le. Érdemes itt megjegyezni, hogy piacgazdaságokban lezajló privatizációs folyamatoknak is van egy tágabb értelmezése. Eszerint privatizációról van szó minden olyan esetben, ha állami vállalat kilép a piaci verseny színterére, vagy a különböző közjavak, szolgáltatások nyújtását az állam piaci szereplőkre bízza. Ezek az esetek azonban nem változtatnak a gazdaság és társadalom alapszerkezetén és működési módján. Éppen emiatt alkalmatlan az átalakuló országok revolutiv tulajdoni változásainak leírására.
A tulajdoni átalakulás, vagy az általam korábban használt rendszerváltó privatizáció kategóriája éppen a változások minőségi vonatkozásait próbálja kifejezni. Itt a tulajdonviszonyokban, a piaci szereplők számában, összetételében lezajló módosulások megváltoztatják a társadalom szerkezetét, a gazdasági szereplők motivációit, a gazdasági hatalom elosztását, végül is változik a gazdaság működési módja.
Az átmeneti gazdaságokban a magántulajdon kialakulása több formában mehet és megy is végbe. Az egyik csatorna a meglévő magánszektor (ezen belül a második gazdaság) saját tőkefelhalmozásán alapuló bővülése. E folyamat meglehetősen összetett. A magántulajdonosi viszonyok bővülésével a magánszektor egyik kiindulópontját jelentő második gazdaság folyamatosan felszámolódik, hiszen megszűnnek azok a speciális tényezők, amelyek e szektor létalapját biztosították. A másik oldalon e tőkefelhalmozás korántsem mentes az állami támogatástól. Az állam magánszektort „nevelő" tevékenysége igen sokrétű és szofisztikáit. Beletartoznak ebbe az adórendszer olyan „finom szabályai", amelyek egy bennfentes „értő" körnek megfelelő adóelkerülési játékteret engednek, biztosítva ezzel a tőkésedést. Az adórendszer különböző megoldásokkal diszpreferálja az állami szektort (az adó és társadalombiztosítási járulék viszonylag könnyű behajthatósága) és kedvezményezi a magánszektort, amely sajátos tőke átszivattyúzást eredményez az előbbiből az utóbbiba. A magánszektor tőkefelhalmozását tehát erőteljesen ösztönzik a „rejtett privatizáció"1 különböző csatornái. E folyamat negatív hatásait abban látom, hogy a kialakuló piacgazdaság intézményrendszerébe eleve beépülnek azok a magatartásformák, amelyek a kapitalizmus legkevésbé civilizált formáját jellemzik. Nehéz ugyanis elképzelni, hogy az államilag ösztönzött adócsalás nyomán kialakult gazdasági magatartások a szabályok és az ellenőrzés erősítésével könnyen megváltoztathatók.
A magántulajdon izmosodásának másik csatornáját a közvetlen külföldi tőkebefektetések jelentik. A külföldi működőtőke befektetések három formája valósult meg eddig. Egy részük egyértelműen spekulációs célzatú. Erre utal az a tény is, hogy a vegyesvállalatok mintegy 60%-a a minimálisan megkövetelt alaptőkével jött létre. E „vállalkozások" alapításának célja, hogy a forint- és devizaszámlavezetés lehetőségeinek felhasználásával a hazai viszonylag magas kamatszintből, illetve az árfolyamváltozásokból adódó spekulációs lehetőségek kihasználását legalizálja. E csoportba sorolandó a pénzmosási szándékkal ideáramló tőke is.
A privatizációs jellegű (magyarán vállalatfelvásárlási célú) befektetésekről a későbbiekben lesz szó. E kategórián belül sajátos átmenetet jelent a harmadik típusú tőkebefektetés felé, amikor a külföldi tulajdonossal végrehajtott privatizáció tőkeemeléssel megy végbe. Ebben az esetben ugyanis az eladott vállalat tőkeereje nő.
A harmadik forma az úgynevezett „zöldmezős" beruházások, illetve a már működő külföldi érdekeltségű vállalatokban keletkezett profit újra beruházása. Ezek révén a magántulajdon kétségtelenül teret nyer. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy az ilyen típusú befektetések nyomán létrejött kapacitások a nemzetgazdaság integrált részévé válnak. Reális annak a veszélye, hogy ezen új vállalatok nem tagolódnak a nemzetgazdasági munkamegosztásba, inkább enklávé-szerűen a transznacionális munkamegosztás részei lesznek. A külföldi tőkebefektetések szerepének, (el-)várható hatásainak megítéléséről a politikai életben meglehetősen szélsőséges (és így szükségszerűen egyoldalú) vélekedések vannak forgalomban. A magyar gazdaság számára ma nem úgy merül fel a kérdés, hogy kell-e a külföldi befektetés, vagy nem. A kérdés az, hogy a politika és a gazdaságpolitika milyen feltételeket tud kiharcolni a külföldi befektetőknél. A tőke viselkedését ugyanis az a konstelláció határozza meg, amelyben működik. Nem nehéz belátni, hogy egy súlyosan eladósodott, közepesen fejlett, tőkeszegény gazdaságban a külföldi befektetésektől nem várható ugyanaz a – zömmel pozitív – gazdasági hatás, mint egy fejlett országban.
A magántulajdon térnyerésének harmadik útja maga a privatizáció. A rendszerváltó privatizációk és a piacgazdaságokban több hullámban végrehajtott privatizációk közötti lényeges különbségek egyben behatárolják a felhasználható privatizációs technikák körét. Az átalakuló poszt-szocialista országokban elvileg a következő főbb megoldások jöhettek szóba. Legkézenfekvőbbnek látszott, de sem politikailag, sem gazdaságilag nem volt megvalósítható, a reprivatizáció fő szabályként való érvényesítése. Néhány országban hoztak úgynevezett restitúciós törvényeket, de ezek a privatizáció karakterét sehol sem befolyásolták. A másik elvi lehetőség az állami tulajdon decentralizálása. Itt az állami tulajdon bizonyos körének a területi önkormányzatok, a társadalombiztosítási alapok, vagy közalapítványok részére történő ingyenes átadásáról volna szó. Ilyen típusú, az állami tulajdon döntő részére vonatkozó államtalanítási elképzelések baloldali körökből származtak, és a társadalmi igazságosság érvényesítését célozták. A rendszerváltás azonban – a dolgok természetéből adódóan – nem a társadalmi egyenlőség és igazságosság megvalósítása érdekében valósult meg. Az ilyen típusú megoldásokkal szembeni „ellenérv" a gazdasági racionalitásra apellál, amennyiben ezen intézményi tulajdonosokat nem találják „igazi" tulajdonosnak. Az állami tulajdon részleges decentralizációja több ország privatizációs folyamatában jelen van, bár döntően a versenyszférán kívüli állami vagyonrészeket érintette. (Példaként említhető a magyar eset. Itt megtörtént a települési önkormányzatok részére az ingyenes vagyonátadás. Bár az Antall-kormány az Alkotmánybíróság által kifogásolt Lakástörvényben megpróbálta e tulajdon egy részét újra államosítani. A társadalombiztosítás számára való ingyenes vagyonátadás azonban évek óta húzódik.)
A harmadik elvi lehetőség az úgynevezett piaci privatizációs technikák alkalmazása. Ezek gazdag tárházát itt felsorolni fölösleges volna. Lényegük, hogy az állami vagyonátadás tényleges, de legalább formai adásvételen alapul. A tényleges adásvételen alapuló privatizáció a megfelelő kínálat mellett megfelelő keresletet feltételez. A poszt-szocialista országok korábbi fejlődési modelljéből adódóan az állami vagyon értékesítéséhez szükséges pénztőkék nem álltak rendelkezésre. Tényleges készpénzes kereslet csak külföldi befektetőktől jelentkezett. A piaci privatizációt fő szabályként azok az országok alkalmazták, amelyek érdekeltek voltak konvertibilis devizabevételük növelésében.
A negyedik elvi lehetőség az úgynevezett tömegprivatizációs technikák alkalmazása. Ennek legkifejlettebb megvalósult formájával a cseh privatizáció kapcsán találkozhatunk.
Az egyes országok gyakorlatának vizsgálata azt mutatja, hogy az átmeneti gazdaságok speciális adottságai azt kényszerítik ki, hogy a tényleges folyamatok a harmadik és negyedik elvi lehetőség kombinációjával menjenek végbe. Ez azt jelenti, hogy a tisztán a piaci privatizáció elvét alkalmazó Magyarország kénytelen volt mesterséges privatizációs keresletet teremtve a tömegprivatizációs technikákra emlékeztető megoldásokhoz nyúlni. (A kárpótlási jegy-részvény csere, vagy a Kisbefektetői Részvényvásárlási program.) A másik oldalon a cseh privatizációban is jelentős vagyonrészt kivontak a kuponos privatizáció alól.
A magyarországi privatizáció tapasztalatai
A magyarországi privatizáció a politikai rendszerváltás előtt elkezdődött. E folyamat mögött akkor két meggondolás húzódott. Az egyik a gazdaságpolitikai kényszer. A"külső adósság finanszírozása nem volt megoldható a folyó bevételekből, így a termelővagyon egy részének külföldi tőkével való privatizálása jelenthetett – legalábbis átmeneti – kiutat e helyzetből. E számítások beváltak, az Antall-kormány egyik gazdaságpolitikai sikere alapozódott itt meg. A külföldi tőkével lefolytatott privatizáció azonban más gazdasági előnyt nem eredményezett. A várt korszerűsítési hatás elmaradt, a hazai monopolpozíciók jó részét meg-, illetve átvette a külföldi befektető. A megvásárolt vállalatok ágazati szerkezete és a kialkudott ár azt is lehetővé tette, hogy viszonylag kis befektetéssel a gazdaság jó néhány kulcsterületét a külföldi tőke ellenőrizze, oly módon, hogy a gazdaság e tranzakciók révén pótlólagos erőforrásokhoz sem jutott. Az ország pozícióját és külföldi megítélését jól mutatja az a tény, hogy eddig kizárólag szakmai befektetők jelentkeztek, akik, szemben a pénzügyi befektetőkkel, nem, vagy nem elsősorban az adott vállalat jövedelmező és bővülő működésében érdekeltek, hanem saját versenypozíciójuk javításában, ami adott esetben a megvásárolt vállalat leépítését is jelentheti. A privatizáció elkezdésének másik mozgatórugója az akkori vezető elit egy csoportjának az a törekvése volt, hogy a magyar gazdaságot fokozatosan egy vegyes tulajdonú modell felé terelje.
A szocialista világrendszer igen gyors összeomlásával a fokozatos átmenet lehetősége megszűnt. A politikai rendszerváltással megindult az „osztályharc" a tulajdonért. A formálódó új burzsoázia több csoportból rekrutálódik. Az egyik „frakció" a Kádár-rendszer utolsó időszakában kitermelődött vállalkozói réteg. Ezek részben a második gazdaságból nőttek ki, részben az 1980-as években adódott lehetőségeket kihasználva lettek relatíve gazdagok. A másik csoport az úgynevezett „új technokrácia", amelybe a szocialista állami vállalatok menedzsmentjének és a központi gazdaságirányítási apparátusnak egy része tartozik. E réteg (amelyet szokásos nómenklatúra burzsoáziának is nevezni) a vállalatvezetésben elfoglalt pozícióját, illetve a gazdaságirányításban szerzett jártasságát igyekezett több-kevesebb sikerrel kamatoztatni. Az új tőkésosztály további alkotóját jelentik a második világháború előtti uralkodó osztály két „frakciója", az ún. urbánus polgárság és az „úri osztály" leszármazottai.
Az elmúlt négy esztendő privatizációs történései periodizálhatók ezen „osztályharc" alakulása alapján.2 Ennek főbb szakaszai a következők:
- A választásokat megelőző és azt közvetlenül követő időszak a „paktum" bomlásáig. Ekkor az MDF és SZDSZ a nómenklatúra megtörésén munkálkodott.
- 1990 kora őszétől a koalíció kísérlete a centralizált privatizáció megvalósítására. A keresztény nemzeti középosztály, illetve a kormány hátteréül szolgáló klientúra kiépítésének elindítása.
- 1991 végén – 1992 elején kiegyezési kísérlet a kormány részéről a főbb szereplőkkel. Erre az időszakra világossá vált, hogy a gazdaság működőképessége nem tartható fenn a gazdasági elit összefogása nélkül. A kormánykoalíció felvilágosultabb képviselői (Széles Gábor és Bogár László) világosan látták a kiegyezés szükségességét. Ekkor lazultak a centralizált privatizáció kötöttségei, a folyamatnak egy szélesebb (bár nem abszolút széles) kör lehetett haszonélvezője.
- 1992 második fele, a piaci privatizáció kifulladásával a politikai és gazdaságpolitikai csapdahelyzet felismerése. Itt a legnagyobb kormánypárt belső megosztottsága is láthatóvá vált. E csapdahelyzet felismerése inspirálta Csurka István emlékezetes fellépését is. Végül nem sikerült (nem is sikerülhetett) négy esztendő alatt megteremteni, pontosabban reprodukálni a második világháború előtti úri középosztály modern változatát.
Gazdasági hatások
A privatizáció, a privatizációs politika egyszerre eszköze az új rend társadalmi alapjai megteremtésének és a gazdasági válságkezelésnek. Az Antall-kormány legelső lépései között volt az Állami Vagyonügynökség szerepének és függelmi viszonyainak megváltoztatása. Az ÁVÜ, amely eredeti mandátuma alapján a privatizáció ellenőrzését volt hivatott parlamenti kontroll alatt végezni, a kormány privatizációs és tulajdonosi minisztériumává alakult át. 1990 nyarán sikertelen rohammal (az állami tulajdonú vállalati tanácsok irányította üzemek menedzsereinek leváltását igazgatóválasztások kierőszakolásával kísérelte meg) egy lépésben próbálta leváltani a régi menedzsmentet. E kampány sikertelensége után az állami vállalatok társasági formába való átalakítása volt a befolyás kiterjesztésének fő eszköze. Az „új" társaságok menedzsmentjébe és tulajdonosi testületébe (igazgatóságaiba) tömegesen kerültek kormánypárti politikusok. Mind az Állami Vagyonügynökség, mind az 1992-ben létrehozott állami szuperholding: az Állami Vagyonkezelő részvénytársaság szervezetén belül fontos szerep jut a „humánpolitikai" részlegeknek a „rátermett" vállalati vezetőréteg kiválasztásában.
A privatizáció központosításának és parlamenti kontroll alóli kivonásának eszköze volt a decentralizált állami tulajdon „visszaállamosítása", a területi önkormányzatok kihagyása a működési területükön folyó ügyletek előkészítéséből és lebonyolításából, a korábbi tanácsi vállalkozói vagyon államosítása. 1992 nyaráig nem születtek meg a privatizáció törvényi keretei. Az adott évi privatizáció és állami vagyonkezelés jogszabályi kereteit biztosító Vagyonpolitikai irányelvek két évig nem léteztek. Azóta „haladó hagyománnyá" vált, hogy ezen országgyűlési határozatot a tárgyév végén fogadják el. Ez biztosítja a kormányzat számára a szükséges önállóságot és rugalmasságot.
Az Antall-kormány privatizációs politikáját és gyakorlatát több fordulat jellemezte. 1990 őszétől kísérlet történt a centralizált privatizáció megvalósítására. Itt mintegy a spontán privatizáció ellentéteként központi és ágazati privatizációs programokat hirdettek meg annak érdekében, hogy a régi vállalati menedzsmentet kihagyják a privatizáció előkészítéséből és megvalósításából. Elfogadást nyert az előprivatizációs törvény és az önkormányzatok vagyonát rendező törvény. A centralizált privatizáció kudarca két dolgot bizonyított. Egyrészt, hogy a menedzsment ebben az ügyben kikerülhetetlen, másrészt, hogy sem a belföldi, sem a külföldi privatizációs kereslet nem elégséges a gyors áttöréshez. 1991 végétől 1992 közepéig az MDF gazdaságpolitikusainak körében teret nyert az a nézet, hogy a nómenklatúra burzsoáziával a kiegyezést és nem a konfrontációt kell keresni. Ebben az időszakban született az „önprivatizáció" konstrukciója, amely nemcsak a menedzsereknek, de a lebonyolításban közreműködő pénzügyi tanácsadó cégeknek is jó lehetőségeket és anyagi előnyöket biztosít. Ebben a két periódusban a döntő szerepet a külföldi vásárlások játszották. A hazai kereslet biztosítására egyedül az egzisztencia-hitel és a privatizációs hitel – ekkor még a kamatlábak miatt nem túl vonzó – konstrukciója állt rendelkezésre. A kormány nem számolta föl, sőt bővítette a „rejtett privatizáció" csatornáit. Az állami vállalati szférára nehezedő pénzügyi nyomás a csődtörvény bevezetésével erősödött. Nőtt a felszámolási eljárások keretében zajló privatizáció, ami valószínűsíti egy meghatározott kör igen kedvező feltételek melletti tulajdonhoz jutását. A vagyonosodé réteg saját tőkéjét és a kedvezményes „E" hitelt felhasználva az alacsony piaci értékű tőkeelemeket, vagyonrészeket megszerezve tud tovább lépni a vagyonosodás útján.
A privatizáció a válságkezelésben fontos szerepet tölt(ött) be. A devizában befolyt bevételek a külső adósságszolgálati kötelezettségek teljesítését szolgálták. Tulajdonképpen egy csendes adósság-tulajdon csere zajlott. E folyamatot rejtette magában az, amikor a privatizációs bevételeket a belső államadósság törlesztésére használták.
1992 nyarán elfogadták az ideiglenesen állami tulajdonban és a tartósan állami tulajdonban maradó vagyon hasznosítására és kezelésére vonatkozó törvényeket. Ezek formálisan is kettéválasztják a gyorsan értékesítésre szánt és az állam stratégiai készletébe tartozó vagyont. Ez utóbbi kezelését egy társasági formában működő, így a parlament ellenőrzése alól kivonható szuperholdingra (ÁV RT.) bízták. 1992-ben világossá vált, hogy az addig követett úgynevezett piaci (tehát formális adásvételen alapuló) privatizáció kifulladóban van. Ennek oka részben az elégtelen hazai és külföldi keresletben, részben a privatizációs kínálat rohamos romlásában keresendő. A kínálat romlásában egyfelől szerepet játszott, hogy a jó vállalatok már elkeltek, másfelől a meglévő állami vagyon gyorsuló értékvesztése. Ez utóbbi jelenség a vállalati szféra elhúzódó pénzügyi válságával van összefüggésben. A kialakuló gazdaságpolitikai csapdahelyzetet mi sem bizonyította jobban, mint a privatizációt a kormánykoalíción belülről ért támadások. Ezen támadások egy része (például a kereszténydemokratáké) azt a felismerést tükrözte, hogy az átgondolatlan privatizáció a gazdasági válságot tovább mélyíti. A támadások másik része az addig megvalósult privatizációkban azt kifogásolta, hogy túlzott szerep jutott a külföldi tőkének és a kormánykoalícióhoz nem közel álló hazai tőkés csoportoknak (Csurka István, Monopoly csoport fellépései). Ebben a helyzetben kerültek előtérbe azok a hazai viszonylatban új technikák, amelyek a válságkezelést és a koalíció társadalmi preferenciáit a következő időszakban hatékonyabban mozdíthatják elő. A tőkeemeléses privatizációt elsősorban a továbbra is szükséges külföldi források korábbinál célszerűbb formájának szánják. A vállalatok működőképességének megőrzését szolgálják az MRP, a lízing és az MBO technikák bevezetése. E technikák bevezetése mellett jelentősen könnyebbedtek az „E"-hitel feltételei. A privatizációs bevételek visszaforgatása a vállalati reorganizációk pénzügyi feltételeit hivatott biztosítani. A politikai preferenciák teljesülését szolgálják a kistulajdonosi részvényvásárlási program kidolgozása és a kárpótlási jegy-részvény csere számára kiemelt kínálati portfolió biztosítása.
Azt gondolom, hogy igaztalanok azok a vádak, amelyek az Antall-Boros-kormányt a privatizáció általános lassításával vádolják. A privatizációs bevételek képződésének lassulása csak a piaci privatizációt minősíti. A kormány legitimitásának fontos forrása a magántulajdon terjesztése. A kisvállalkozásokból, a gyors megtérülésű tevékenységekből akkumulált tőkék tulajdonosai a mai privatizációs technikák és ösztönzők mellett igen kedvező feltételekkel gyarapíthatják vagyonukat alacsony piaci értékű vagyontárgyak megszerzésével. A felszámolás alatt lévő vállalatok vagyonának kedvezményes hitelekkel való megszerzése új lökést adhat az eredeti tőkefelhalmozásnak. A magánszektor izmosodása így a saját vállalkozásból történő tőkefelhalmozás és a privatizáció kombinációjának eredménye lesz. E folyamat számára kedvező feltételeket biztosít a következő részben ismertetésre kerülő válságkezelő politika.
A kormány kétségtelenül nem kívánt belátható időn belüli privatizációt néhány kiemelt területen. Ezt saját politikai és gazdaságpolitikai cselekvőképességének megőrzése érdekében tette. Ez a taktika nemcsak hazai és külföldi érdekcsoportok elképzeléseivel ütközik, de bizonyos esetekben a gazdasági stabilizáció követelményeivel is. A legjobb példa erre a kereskedelmi bankok privatizációja. A mai magyar gazdasági helyzetben a kereskedelmi bankok külföldi tulajdonba kerülése nem egyszerűen a banküzem elidegenítését jelenti, hanem ennél sokkal többet. A kiterjedt pénzügyi válság miatt a bankok birtokában nemcsak betétek és hitelek vannak, hanem a rossz hitelek fejében elzálogosított vagyonrészek, kényszerbefektetések, vagyis jelentős vállalkozói vagyon. A pénzügyi válság megoldásának döntő feltételei összpontosulnak a bankszektorban.
A kör ördögi. A hazai bankszektor alultőkésítettsége, valamint a gazdasági válság miatt felhalmozódott kétes és rossz követelései okán újratőkésítésre szorul. A hazai bankrendszer ebben a helyzetben fokozatosan kiszorul a legjobb hazai vállalatok hitelezéséből. Ezek igényeit ugyanis a vegyes bankok és a külföldi bankok közvetlen hitelezéssel kielégítik, mivel pozíciójuknál fogva kedvezőbb hitelfeltételeket tudnak kínálni. A friss tőke tehát elengedhetetlen. Ezt elvileg két úton szerezhetik meg. Külföldi stratégiai befektető közreműködésével végrehajtott tőkeemeléses privatizációval. A bankok jelen helyzetében azok részvényeinek piaci értéke alacsony. A privatizáció során az állam jelentős tőkeveszteséget könyvelne el plusz elveszíti az előbb említett, nem közvetlenül a banküzemhez tartozó vagyont és a pénzügyi válság kezelésének kulcsintézménye feletti meghatározó részesedést. A friss tőke bevonásának másik útja az állami tőkeemelés, amelynek forrása a kormány által felvett külföldi hitel. Ez a megoldás az állam tulajdonosi szerepét konzerválná a bankszektorban, ugyanakkor jelentős további külső eladósodással járna.
Más vállalkozói vagyonelemek állami tulajdonban tartása (stratégiai megfontolásokból, vagy privatizáció előtti reorganizáció céljából) is hasonló dilemmákat vet fel. Ez ugyanis azt jelenti, hogy e vállalati kör ebben a helyzetben csak a kormány által garantált hitelfelvétellel juthat friss forráshoz, és, ráadásul, az állami vagyonkezelés mind intézményeit, mind személyi feltételeit illetően meglehetősen rossz helyzetben van.
1993-ban világossá vált az úgynevezett piaci privatizáció régi módon való folytathatatlansága. A gazdasági válság elhúzódásával a feltételek romlottak. Egyfelől a privatizációs kereslet – megfelelő hazai vásárlóerő és a külföldi tőke érdeklődésének csökkenése miatt – nem biztosítja a gazdaságpolitika által korábban célul kitűzött privatizációs ütemet. A készpénzben befolyó privatizációs bevételek nagyságrendileg maradtak el az államháztartás hiányának finanszírozásához szükséges összegektől, a belföldi államadósságról nem is beszélve.
Másfelől a kínálati oldalon is jelentős átrendeződések mentek végbe. Romlott a kínálat minősége azzal, hogy a csődök és felszámolások miatt rohamos az állami vagyon értékvesztése. Az ÁV RT. felállásával jelentős vagyontömeg vonódott ki a privatizálást közvetlenül végző ÁVÜ hatóköréből. Jelentős és viszonylag értékes vagyontömeg kivonódása kezdődött meg a piaci privatizáció hatóköréből azzal, hogy különböző alapítványok és a TB alapok számára ingyenes vagyonjuttatást határozott el a kormány.
1993-tól változtak a kormány privatizációs politikájának prioritásai. A kormányzat felismerte, hogy a privatizáció gyorsításának a reorganizáció a feltétele. Ezek a privatizációs kínálat javítását célzó akciók azonban szakmailag nem voltak kellően kiérleltek, ezért a gazdaságpolitika ambivalensen fogadta őket. Ez a tény eleve magában rejtette ezen akciók sikertelenségének lehetőségét. Pozitív változásnak tekinthető azonban, hogy a privatizációs megoldásoknál előtérbe kerültek a tőkeemeléses konstrukciók. A privatizációs politika változásának másik eleme, hogy a gazdaság külső egyensúlyi viszonyainak drasztikus romlása miatt újból előtérbe került a készpénzes devizabevételek szerzésének kényszere. Ennek lényege, hogy a külső fizetési pozíció megrendülése esetén a külföldi tőke bevonásának ösztönzésére néhány nagyvállalat (nagybankok, nagy közszolgáltatók stb.) gyors privatizálására kerülhet sor. Mivel e területen a működőképesség a tőkeemeléses megoldást követeli, a költségvetés helyzetén ezen akciók nem segítenének, de mint azt 1993 végén a MATÁV eladása mutatja, ezen a módon jelentős devizabevételekhez lehet jutni. További bevételi tartalékot jelentenek a koncesszióba adásból származó díjbevételek.
1993-ban a privatizáció folyamataiban tendenciaváltás történt. Ennek lényege, hogy alig nőtt az értékesített vagyonérték. Míg 1992-ben 74,5 milliárd forint volt, addig (a MATÁV privatizációját nem számítva) ugyanez 1993-ban 78 milliárd. 1991-1992 között ez az érték megduplázódott. Ráadásul ezen belül (ugyancsak figyelmen kívül hagyva a MATÁV-akciót) abszolút számokban is visszaesett a készpénzbevétel. Ez 1992-ben 63 milliárd, 1993-ban 43 milliárd forint volt. Nagy szerephez jutott ugyanakkor a kárpótlás és a kedvezményes technikák alkalmazása. A táblázat e szerkezetváltozásokat mutatja.
1. táblázat Privatizációs bevételek megoszlása (%) | |||
|
1991 |
1992 |
1993 |
Vagyonhozadék |
3 |
6 |
3 |
Értékesítés |
|
|
|
Deviza |
78 |
56 |
33 |
Forint |
|
|
|
(készpénz) |
16 |
23 |
20 |
Készpénz |
|
|
|
összesen |
97 |
85 |
56 |
Hitel |
3 |
12 |
28 |
Kárpótlási jegy |
– |
3 |
16 |
Összesen |
100 |
100 |
100 |
1994 első felében tovább folytatódott a kedvezményes konstrukciókkal történő vagyonértékesítés. Ez zömmel az ÁVÜ portfoliójába tartozó vagyont érinti. A kárpótlás céljára felajánlott vagyon egy része az ÁV RT-hez tartozik. A már meglévők mellé csatlakozik az eléggé vérszegényre sikeredett Kisbefektetői Részvényvásárlási Program. Az új koalíciós kormány ezen akciókat várhatóan a legrövidebb időn belül lezárja. Az ÁVÜ 1994-re tervezett készpénzbevétele 47 milliárd forint körüli. Ennek realitása kérdéses. Az összes vagyoneladás 72 milliárd forint értékűre tervezett. Ez 65%-os készpénzhányadot jelent. E készpénzbevételek zöme az államháztartáson belül kerülne elköltésre.
Az 1994-es privatizációs folyamatok másik – lehet mondani, meghatározó – eleme az ÁV RT. portfolióját érintő „nagyprivatizáció", vagyis a stratégiai készletek kiárusítása. A féléves fizetési mérleg adatok arra utalnak, hogy az új kormány rákényszerül ilyen akciókra.
Néhány következtetés
Az eddigi folyamatok tapasztalatai alapján legalább a következő következtetések vonhatók le:
- 1990 és 1994 között az új politikai elit érdekérvényesítési törekvései a privatizáció során, jó néhány ponton ellentmondanak a gazdasági stabilizáció szempontjainak. Ezért nem közömbös, hogy a kialakuló új tulajdonosi osztály milyen összetételű lesz.
- Nem helyes a gazdaságpolitikai célrendszerben a privatizációt első, vagy domináns helyre tenni. Úgy tűnik, hogy a gazdaság stabilizálását mindent megelőző prioritásként kell(ene) kezelni. A leköszönt kormány sikerleltárának az a kitétele, hogy sikerült a magánszektort uralkodóvá tenni, legalábbis megkérdőjelezhető. A közvetlen állami tulajdon kimutatható csökkenése mögött ott van egy igen jelentős közvetett állami tulajdoni rész. A privatizált társaságoknál (is) a rossz hitelek mögött végül is a döntően állami tulajdonú kereskedelmi bankok explicit vagy implicit tulajdonosi jogosítványai állnak.
- A tulajdonváltás rövid- és középtávon biztosan nem jelent pótlólagos növekedési hajtóerőt a gazdaságban, ső inkább pótlólagos terhet a működésben. Az alkalmazott privatizációs technikák az érintett vállalatok tőkehelyzetét nemhogy stabilizálták volna, inkább destabilizálták. A hitelekkel privatizált vállalatokból a hitelek visszafizetése és a kamatfizetési kényszer miatt tőkekivonásra kerül sor. További probléma, hogy a privatizációs hitelterhek miatt az érintett társaságok nem hitelképesek, így forgóeszköz szükségleteiket és fejlesztési elképzeléseiket hitellel megvalósítani nem tudják. Súlyos problémát jelent a gazdasági növekedés szempontjából az is, hogy az állami vagyonkezelés minősége igen alacsony szintű.
- A tulajdonváltásból adódó bizonytalanságok akadályozzák a gazdasági „jogállamiság" megszilárdulását (ez a piacgazdaság alapfeltétele volna), valamint a piaci privatizáció eddigi útja akadályozza a piaci intézmények „rendeltetésszerű" működését. A tulajdonváltás a már privatizált szektorban sem teremtett stabil tulajdonosi struktúrát, hiszen a hitelezési technikákkal privatizált szférába egy későbbi csődhullám szinte be van programozva. Ennek eredményeként nem zárható ki a tulajdonrendszer térképének újrarajzolása.
Jegyzetek
1 A rejtett privatizáció fogalma Kopácsi Sándortól származik.
2 Erre tettem kísérletet „A magyarországi privatizáció fordulatai" című cikkemben. Valóság, 1993. 6, szám
A tanulmány az OTKA 4624. számú projekt keretében készült.