A számtalan elnevezés közül, amellyel az ezredvég átalakuló társadalmának legjellemzőbb és legmeghatározóbb csoportjait igyekeznek körülírni,, kétségkívül a leginkább ellentmondásos a kognitariátus. Az irodalomban ugyanezt a fogalmat két egymástól rendkívül eltérő értelemben, egészen másfajta szociális kategóriákra alkalmazzák.
1. A nagyhatású elemzésekben népszerűsített meghatározások egy része a koghitariátusra „a hatalmat a kognitív szféra, vagyis az általa birtokolt tudás és információk alapján gyakorló új társadalmi osztályként" tekint. A föld és a tőke után tehát a tudás és az információ lesz a javak megszerzésének és a gazdasági-politikai pozíciók birtoklásának az eszköze – állítják Toffler és követői. A kognitariátus ebben a megközelítésben leszármazottja az értelmiség által gyakorolt gazdasági és politikai hatalomra épülő régi és újabb elméleteknek, a tőke-tulajdont háttérbe szorító „menedzserkapitalizmusról", ill. a tudósok társadalomirányító ambícióiról és lehetőségeiről szóló koncepcióknak. Rokona a médiumok birtoklását a „tudatiparon" keresztül hatalmi újratermelésre használó társadalmi csoportok domináns szerepbe kerülésére figyelő próféciáknak. Ahogy a tőke multinacionalizálódik, ahogy a hagyományos pénz és pénzfunkciók „digitalizálódnak", ahogy az információipar vezető jövedelemtermelővé válik, úgy látszik igazolnia kognitariátus őrségváltó természetet maga a valóság. Csakhogy egyelőre az „információbirtoklásból tulajdonbirtoklásba" való átcsapás nem olyan nagyságrendű, hogy minőségi ugrásról beszélhetnénk. A kognitariátusba sorolt különböző csoportok nem homogének (sőt külön-külön is erőteljesen strukturáltak), nélkülözik a stratégiai tudatosságot (mégha időről időre taktikai szövetségek egymás mellé sodorják is őket), érdekeik és szocio-kulturális kötöttségeik egyelőre még jól elkülöníthetők, így a kifejezés esetükben vagy metafora, vagy csak egy majdani állapotra vonatkozó hipotézisszerű előrejelzés.
2. A másik jelentés az előzőnek szöges ellentéte. A „proletariátus" szóhangulatára rímelve a kizsákmányolás alanyainak megváltozott tevékenységi körű, de működésmódjában változatlanul a tőkefunkcióknak kiszolgáltatott nagy társadalmi csoport gyűjtőneve. Azoké ti., akik nem fizikai, hanem „intellektuális segédmunkásként", a „szellem robotosaiként" végzik információ- és tudáskezelésre korlátozódó munkájukat, s akik számára munkaerőpiaci helyzetük fenntartása vagy megteremtése érdekében a „kognitív" tevékenységek ugyanolyan elidegenedett formájukban kínálnak tömeges megélhetést, mint ahogy hajdanán a gyáriparba áramló egykori agrármunkaerőnek. A bázisa az új húzóágazatok információkezelésre orientált munkaerőigénye (elsősorban adatbevitel, adatbáziskezelés, információszolgáltatás), de a gazdasági kényszerfeltételek szorításában egyre inkább ugyanide „sorolódnak" át hagyományos értelmiségi szakmák is (mint pl. a pedagógusoké). Egy részüknél ugyanis háttérbe szorul a kreativitás mozzanata, a rutinszerűvé tett munkatevékenység pedig – amit érzékletesen idéz fel pl. a közhellyé koptatott „tudásgyár" vagy a „szellemi tömegtermelés" fogalma – jelentős társadalmi csoportokat hagyományos bérmunkás szerepekbe kényszerít.
A „tudásmunkások" (knowledge workers) elnevezést, mint gyűjtőfogalmat más összefüggésben a kognitariátusnak arra a rétegére használják, amely egy elképzelt munkerőpiaci piramis legfelső szintjein bonyolult és specializált, s ennek révén társadalmilag kellőképpen elismert és anyagilag megbecsült réteget alkot, amely azonban az „információs közmű" üzemeltetésének kulcsfontosságú feladatához mérten jócskán alulreprezentált a gazdasági-politikai színtéren.